21. května 2009
Šestapadesát dní stačilo na rekonstrukci Lazebnického mostu, který spojuje městské části Parkán a Latrán. Rekonstrukci Lazebnického mostu provedla stavební společnost SMP CZ a.s. ve stanoveném termínu. V pondělí 18. května byly instalovány zrestaurované sochy a stavba byla předána městu Český Krumlov. Na obnovený most získalo město prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, který je spolufinancován z ERDF, finanční prostředky přesahující 6,1milionu Kč. Z městského rozpočtu byl na rekonstrukci vyčleněn milion Kč. Stavební práce na důležité spojnici dvou břehů řeky Vltavy v centru Českého Krumlova si vyžádaly dopravní omezení, pěší mohli most přecházet provizorně i během prací. Bližší informace a fotodokumentace průběhu stavby jsou k dispozici na webových stránkách www.ckrumlov.cz/rekonstrukce. „S výsledkem generální rekonstrukce jsem spokojen, harmonogram se podařilo dodržet i průchod pro pěší byl po celou dobu zachován. Český Krumlov má opět ve svém centru bezpečný most," vyjádřil se starosta Luboš Jedlička.
Práce na opravách probíhaly v několika krocích, nejdříve bylo nutné odstranit vrchní i spodní mostovku a demontovat nosné dřevěné konstrukce. „Když stavební firma rozebrala mostovky, bylo vidět, jak je dřevo poškozené. Mezi trámy a ocelovými nosníky zůstalo dokonce usazené bahno a nánosy z Vltavy ještě od povodní z roku 2002," sdělil vedoucí odboru investic Lumír Luštický. V druhém kroku byly sanovány a čištěny ocelové nosníky a opravovány závěrné zídky, které navazují na konstrukci na obou březích. „Nejnáročnější z hlediska zátěže pro okolí, bylo pískování konstrukce mostu. S místními podnikateli se dodavatel dohodl na určitém klidovém režimu a omezil časy pískování a eliminoval tak létání jemného prachu a nepříjemný zvuk. Pískovací práce byly rozloženy do více dní, ale termín dokončení rekonstrukce mostu neohrozily," vyjádřil se vedoucí odboru. V posledních krocích byla položena spodní mostovka, namontováno zábradlí a vrchní mostovka. V tomto týdnu byly připevněny i zrestaurované sochy Ježíše Krista a sv. Jana Nepomuckého, které se na místo vrátily po několika týdnech z restaurátorské dílny Houska&Douda s.r.o.
Lazebnický most byl rekonstruován od 23. března do 17. května 2009. Původní most nesplňoval kapacitní a kvalitativní technické požadavky s ohledem na intenzitu jeho využití; největší škody utrpěl při povodních v roce 2002. V loňském roce uspělo město Český Krumlov v žádosti o dotaci prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, kde získalo potřebných 6,1 milionů Kč.
2. týden rekonstrukce
5. týden rekonstrukce
15. května 2009
Tento projekt Rekonstrukce Lazebnického mostu v Českém Krumlově je spolufinancován Evropskou unií.