Aktuality > 2015

Nová destilérka Svach vstupuje s whisky do historie

Likérka Svach Whisky, původně skotský nápoj, tradičně spjatý s dalším skotským národním klenotem - golfem, se bude vyrábět v netradičním českém prostředí. Pět kilometrů od Českého Krumlova, v rekonstruovaném statku Svachův dvůr, byla otevřena další významná stavba: likérka Svach.

V osadě s pouhými jedenácti obyvateli vznikl jedinečný projekt, který má odvahu tvořit historii. Již tři roky ve Svachově dvoře úspěšně funguje pivovar Glokner, který vyrábí řemeslná piva nejvyšší kvality. Nyní sem v symbióze vstupuje nová likérka, kde již začala produkce ovocných destilátů a kde se bude také vyrábět whisky. Jak produkce samotného nápoje, tak spojení pivovaru a destilérky v řemeslném pojetí je pro Českou republiku netradiční.

Pivní kvas pro whisky se vyrobí v pivovaru Glokner podle vlastních receptů, které vycházejí ze zkušeností, získaných ve Skotsku. Kvas bude převezen jen 50 metrů do destilérky Svach, vypálen na unikátní destilační koloně a stočen do dubových sudů z Tennessee, Andalusie a Beskyd. První destilát bude uložen do sudů o objemu 190 litrů, ve kterých po čtyři roky zrála slavná značka Jack Daniel´s. To je pro whisky ideální a tyto sudy jsou velice ceněné i ve Skotsku.

Na první ochutnávky whisky se lze těšit za tři roky. Už v roce 2016 ovšem bude možné kromě již zavedeného piva nabídnout ovocné destiláty (hruškovici z nejkvalitnější odrůdy - Williams, dále slivovici a meruňkovici), likéry a také originální pivovici.

Svachův dvůr jako jedno z mála míst v České republice skutečně naplňuje pojem plnohodnotného a originálního rekreačního resortu. Vedle nové destilérky a zavedeného pivovaru sem patří také hotel, pivovarská restaurace s gastronomickými specialitami a velkou udírnou, lázně Mladina a osmnáctijamkové golfové hřiště.

Svachův dvůr       Svachův dvůr       Svachův dvůr