Oslav na Českokrumlovsku se zúčastnili hosté ze zemí, které se podílely na osvobození našeho regionu: Kenneth M. Hillas, rada vyslanec, Velvyslanectví USA v ČR, kpt. Frederick G. Nace, vojenský atašé, Velvyslanectví USA v ČR, Anatoly Vladimirovich Agapov, rada vyslanec, Velvyslanectví Ruské federace v ČR, Daniil Vladimirovich Shapovalenko, atašé, Velvyslanectví Ruské federace v ČR, Ihor Tseluiko, rada vyslanec, Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.
Mezi významné hosty zahájení oslav patřil také válečný veterán Josef Bürger, Tomáš Jirsa, senátor PS Parlamentu ČR, plk. Vojtěch Brejžek, 18. Krajské vojenské velitelství stejně jako zástupci Vojenského sdružení rehabilitovaných ČK-Kaplice, Československé obce legionářské a Sdružení válečných veteránů Jihočeského kraje.
V Rájově a Zlaté Koruně se oslav zúčastnila delegace Velvyslanectví Maďarské republiky v ČR v čele s velvyslancem J.E.p. Istvánem SZABÓ.
Během večera proběhl také křest knihy Hanse Munka Terezínská svědectví, kterou do češtiny přeložili studenti Gymnázia Český Krumlov. Básně vznikly v terezínském ghettu, kde byl Hans Munk vězněn za 2. světové války. Studenti se s básněmi seznámili díky Rút Hálové z Českého Krumlova, která zajistila kontakt s autorovým synem Petrem Munkem. Když finišovala příprava vydání knihy, přiletěl Petr Munk v listopadu 2004 z Izraele, kde žije od 50. let minulého století a pracoval týden se studenty na dopřesnění překladů, připojení ilustrací atd. Petr Munk sám se bohužel nemohl křtu knihy zúčastnit, ale zaslal dojemný dopis, který při slavnostním aktu zazněl. Vydání knihy významně podpořilo město Český Krumlov.
Foto: © 2005 Lubor Mrázek