Aktuality > 2015

Zahradní ateliér Egona Schieleho v Českém Krumlově
je přístupný veřejnosti

Na pomyslnou stříbrnou šňůru Vltavy v překrásném území jejího jižního meandru byla navlečena další perlička, po úspěšné revitalizaci domku i přilehlých malebných teras se veřejnosti otevřel Zahradní ateliér Egona Schieleho , který nabízí prohlídku interiérů spjatých s tvorbou slavného malíře i posezení u kávy na přilehlé terase.

Příběh jižního meandru se tedy píše dál a území, které bylo ještě před patnácti lety zcela opomíjené, nachází své nové využití. Vznikl tak nový procházkový okruh  plný krásných míst a nevšedních detailů, v příjemné klidové zóně plné kvetoucí zeleně a opravených památek. Návštěvník zde nalezne dostatečný prostor k oddychu i poznání dalších významných atraktivit města (městský park, Museum Fotoateliér Seidel, Synagoga, Růžová zahrada).

Přijďte nasát atmosféru zahradního domku na terasách, kde v roce 1911 žil a tvořil dnes světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918)! Přijďte posedět do pracovního prostředí uměleckého apartmá, dejte si kávu na přilehlé terase, prohlédněte si výtvarná díla současných umělců vzniklá v inspirativním prostředí ateliéru „100 let po Schielem".

Domek na terasovitém svahu byl postaven již ve 2. pol. 17. století. V roce 1911 zde pobýval a tvořil malíř Egon Schiele (1890-1918). Dům pro Schieleho vyhlédl, pronájem vyjednal a řadu oprav a úprav zadal student místního gymnázia Willi Lidl. Díky vstřícnosti tehdejšího majitele, obchodníka s textilním zbožím Maxe Tschunka, zde mohl Schiele bydlet zadarmo i se svojí rusovlasou přítelkyní a modelkou Wally Neuziel. „Letní" dům a terasy plné květin miloval. Vytvořil zde řadu studií, kreslil děti, které sem za ním chodily na návštěvu, staré ženy, vysloužilé vojáky i mladé dívky. Na dřevěné desky maloval olejem krumlovské motivy; vznikly tak dnes slavné obrazy Město na modré řece, Mrtvé město, Noční Krumlov nebo Pohled na střechy Krumlova, za které tehdy požadoval 100 korun. Zdá se však, že ani za tuto cenu nebyl v Krumlově nikdo ochoten obrazy koupit, neodpovídaly obvyklému vkusu tehdejší doby.

Více jak 100 let poté se do zahradního domku umělci vrátili; od roku 2012 zde během zimních měsíců tvoří a v letních měsících svá díla vystavují umělci z celého světa (Roman Týc, Alessandra Svatek, Artur Magrot, Maty Dio, Tereza z Davle, Tets Ohnari, Karl Heinz Bloyer, Eva Prokopcová, Toy_Box, Helmut Mitter).

Vstup do ateliéru od Vltavy (parkoviště P3, Linecká ul. 343)

Otevřeno denně v 10:00, ve 12:00, ve 14:00 a v 16:00 hodin.

Vstupné: 30,- Kč

Držitelé „krumlovské karty" (Český Krumlov Card) v roce 2015 vstup zdarma.