Aktuality > 2009

Kulturní srpen v Českém Krumlově

Vážení návštěvníci,

také druhá polovina prázdnin je v Českém Krumlově a okolí ve znamení kultury a společenských akcí, které stojí za Vaší pozornost.

Srpnovou kulturu zahájil Maďarský večer plný národní hudby, tanců a gastronomických zážitků. Mezinárodní hudební festival dále pokračuje řadou koncertů pro milovníky klasické i muzikálové hudby. Mezi mnoha dalšími se posluchačům představí Karel Gott a Eva Urbanová, vynikající Shlomo Mintz v doprovodu Pavla Šporcla nebo Kateřina Englichová, Luborím Brabec a Alžběta Vlčková. 15.8. se opět přenesete na slavnou Broadway díky sólistům z tamních divadel a závěrečný koncert festivalu můžete strávit za poslechu Pražské komorní filharmonie a viloncellisty Kyrilla Rodina.

Mezinárodní hudební festival srpen1        Mezinárodní hudební festival srpen2

Pestrou směsici hudebních koncertů nabízí také českokrumlovský divadelní klub Ántré. Z nabídky si můžete vybrat například libé tóny flétny Fluets concert, kobinaci folku, rocku a popu během koncertu Model Baazar nebo třeba vystoupení skupiny Duodam, jež se věnuje hudbě zahrnující klasiku, swing, tango či latinskoamerické tóny.

Pro milovníky zábavy z dob dávno minulých je připraven 14. Mezinárodní kurz tanců 17. a 18. století. Letošní ročník se věnuje tancům do písmene „B": renesanční a raně barokní „bránly" (řetězové tance) a raně barokní a barokní bourrée. Pokud se nechce zúčastnit samotné výuky, přijměte alespoň pozvání na IV. historický maškarní ples INKOGNITO (29.8.). Tato jedinečná příležitost skýtá možnost zažít atmosféru maškarního plesu jako v roce 1748. Celý večer budou provázet veselé tance dob minulých, předtančení a jiná překvapení.

    Mezinárodní kurz tanců 2

Vedle hudby nesmíme zapomenout také na divadlo. Otáčivé hlediště - divadlo s nejvyšším stropem na světe ještě do konce své letošní sezóny uvede oblíbené činohry Tři mušketýři a Ženy Jindřicha VIII. a nejslavnější romantickou operetu z „pera" krále valčíků Johana Strausse Cikánský baron. Jihočeské divadlo však nezapomíná ani na nejmenší diváky, pro které připravilo pohádky Kocour v botách a Cesta kolem světa.

Také okolí Českého Krumlova má co nabídnout

Nechte se oslovit starodávným biblickým příběhem a zavítejte do Hořic na Šumavě, kde se konají Pašijové hry - příběhy vyprávějící o posledních dnech Ježíše Krista. Pašije byly a jsou pro Hořice na Šumavě jistým fenoménem, jehož počátky spadají až do středověku. První historicky doložené pašijové hry se uskutečnily v roce 1816 a více se můžete dozvědět v místní muzejní expozici o historii pašijových her. Kryté hlediště garantuje představení za každého počasí. Představení jsou dostupná i handicapovaným návštěvníkům, neboť do hlediště je bezbarierový přístup a představení jsou tlumočena do znakové řeči. Tento rok se pašijové hry konají 8.8. a 15.8. vždy od 16:30 a 20:30 hodin.

Pašijové hry 1        Pašijové hry 2

Další místo, které byste určitě neměli vynechat, je hrad Rožmberk, kde můžete prožít „Nevšední noc Petra Voka". V roce 2009 uplyne 470 let od narození tohoto legendárního renesančního velmože, milovníka umění, literatury, dobrého jídla, pití a krásných žen. Víte jaký byl Petr Vok z Rožmberka? Pokud ne, pojďte společně s věrným kronikářem a zapisovatelem dějů rudé růže pětilisté zalistovat v kronice Petra Voka a nechte si  před svými zraky odehrávat příběhy tohoto velikána renesanční Evropy, které ani po půlstoletí neztrácejí nic ze svého půvabu. Prohlídky probíhají ve vybrané pátky a soboty od 19.6. do 25.9.

Vedle těchto prohlídek nabízí Rožmberk i další kulturní program.
Na hrad letos ve dnech 7. - 8.8. poprvé zavítá letní kulturní festival České Hrady. Páteční program festivalu je věnován karnevalu, který bude mimo jiné doprovázen hudebním vystoupením Jiřího Schmitzera či Bratrů Ebenů, v sobotu pak vystoupí známe české kapely jako Chinaski, Divokej Bill, Čechomor, Monkey Business a další.
Letní program na Rožmberku pokračuje i v následujícím týdnu vystoupením skupiny historického šermu Bratři z Růže a kejklíře Vojty Vrtka. Ve středu vystoupí bluegrassová kapela COP a ve čtvrtek se představí Českokrumlovská divadelní scéna s hrou Dvojí pravda o Vilémovi z Rožmberka.

 

Nevšední noc Petra Voka 1         Nevšední noc Petra Voka 2

Nabídku výletů do okolí bychom rádi uzavřeli na zřícenině hradu Dívčí Kámen. V prostorách tohoto hradu se pravidelně konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky nebo výstavy. 22. srpna sem můžete zavítat na kytarový koncert Štěpána Raka a jeho hostů. A pokud chcete svým dětem zpestřit odpoledne, navštivte zde další víkend (30.8.) Teátr Víti Marčíka, který zahraje některou z oblíbených českých pohádek.

Posledním srpnovým dnem kulturní život v Českém Krumlově samozřejmě nekončí!

V září Vás čeká jazzový festival Jazzky Krumlov, akce Den s handicapem, den bez bariér - speciálně připravená pro zdravotně postižené obyvatele a návštěvníky města. Milovníci památek si pak přijdou na své během Dnů evropského dědictví.

Křest publikace Příběh města Český Krumlov patří mezi stěžejní body Oslav 700 let města Český Krumlov. Tato událost se uskuteční 28. září v rámci Svatováclavských slavností, které jsou poctou sv. Václavovi, patronu české země a města Český Krumlov, patronu vinařů a pivovarníků.

Ekofilm a Mezinárodní divadelní festival Miraculum na Vás čekají v říjnu.

V Českém Krumlově a okolí máte o zábavu postaráno!