Aktuality > 2010

Svatováclavské slavnosti 2010

Poslední zářijové dny se v Českém Krumlově ponesou tradičně v duchu oslav. Patrona české země, ale i vinařů a pivovarníků, svatého Václava, oslaví město tancem, hudbou, dobrým jídlem a pitím.

Svatováclavské slavnosti - Seminární zahrada Ještě než ve městě vypuknou oslavy, můžete navštívit výstavu Příběh města Český Krumlov, která bude otevřena od čtvrtka 23. září v Regionálním muzeu. K vidění bude prozatím první část výstavy mapující život ve městě v období 1309 - 1945. Výstava přináší jedinečnou příležitost zhlédnout originál listiny z roku 1309 obsahující první písemnou zmínku o městě, ale i množství unikátních archeologických, řemeslných či uměleckých exponátů z historie Českého Krumlova.

Několikadenní oslavy ve městě započnou už v pátek 24. září. Náměstí Svornosti, ale i uličky a zákoutí města roztančí účastníci Mezinárodního folklórního festivalu a představí se také soubory z partnerských měst. Večerní program láká zase na tóny folku v podání hudebních skupin Epy de Mye, Nezmaři a Žalman a hosté.

Festival komorní hudby Sobotní program na náměstí vyplní především folklór. Své umění předvedou taneční soubory z České republiky a zahraničí, ale také kapely Bran a Taliesyn. Na náměstí a do Infocentra zároveň zveme všechny Václavy a Václavky, aby svou návštěvu slavností symbolicky stvrdili podpisem v pamětní knize.
Plná zábavy bude i zahrada pivovaru Eggenberg. Děti se mohou těšit na hravé odpoledne s Jednotou a dospělí jistě ocení ochutnávku vítězných produktů soutěže „Regionální potravina Jihočeského kraje". Večer zde zazní hudba v podání dětských amatérských zpěváčků v soutěži „Český talent 2010" Jihočeský vrabčák, ale i profesionálů ze skupiny Dobrá společnost.
Během dne navštivte také vinný dvůr nebo si nechte vyrobit originální fotografii v Museu Fotoateliér Seidel. Nebude chybět ani návštěvníky oblíbená Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií. Muzea a galerie zdarma otevřou své brány a vy tak můžete nahlédnout do zajímavých expozic Regionálního muzea, Egon Schiele Art Centra, Musea Fotoateliér Seidel a dalších. Návštěvníky přivítá i zámecká věž. Novinka letošních slavností je pro vás přichystána v klášterní zahradě. Večer ji rozzáří barokní ohňostroj THEATRUM PYROTECHNICUM.

Svatováclavské slavnosti V neděli své společné přeshraniční aktivity představí evropský region Dunaj-Vltava. Jednotlivé regiony si pro vás připravily taneční i hudební vystoupení a ochutnávky krajových specialit.
Program slavností bude završen v úterý 28. září. Čekají vás průvodcované prohlídky kostela sv. Víta a města, divadelní soubor Rovnátka zahraje Příběh o Svatém Václavu a vše zakončí slavnostní koncert k poctě sv. Václava v klášterním kostele.

To ale není vše! Od pátku do neděle můžete na náměstí navštívit tradiční svatováclavský jarmark a od čtvrtka do neděle bude již druhým rokem probíhat Svatováclavské balónové létání.

Svatováclavské slavnosti podpořily tyto společnosti:
Budějovický Budvar, n. p. (generální partner)
Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism (hlavní partner)
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici (hlavní partner)
Hotel Bellevue Český Krumlov (partner)
CB Auto, a. s. (partner)
Pivovar Eggenberg (partner)

Více na www.ckrumlov.cz/svs2010