Aktuality > 2018

Slavnosti pětilisté růže 2018

V historickém městě zní středověká hudba, křivolakými uličkami historického centra procházejí kejklíři a šermíři, doboví trhovci nabízí své zboží a z taverny na náměstí se line zpěv i vůně pečeného masa. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 22. do neděle 24. června.

Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků si letos připomene 50. výročí založení tradice Slavností pětilisté růže v roce 1968 panem Antonínem Zwiefelhoferem. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě.

Na své si rozhodně přijdou milovníci historických průvodů. V průběhu slavností projde městem celkem pět průvodů, z toho dva ohňové. Slavnostní historický průvod městem, který se vydá do ulic úderem sobotní 15. hodiny, bude pojat, obdobně jako při prvním ročníku, jako přehlídka panujících rodů na Krumlově. V průvodu tak budou prezentována všechna historická období od prvopočátku rodu Rožmberků až po 19. století. Součástí průvodu bude mimo jiné i legenda Dělení růži, či skupina postav commedie dell´arte z Maškarního sálu zámku. V pátek i v sobotu večer se město ponoří do magické atmosféry ohňové noci. Na různých místech bude možno obdivovat umění kejklířů i umělců, kteří předvedou nezapomenutelnou ohňovou show. Zatímco páteční večer nabídne ohňový průvod z období renesance, sobotní ohňový průvod se ponese ve znamení gotiky. Působivé noční ohňové slavnosti zakončí v sobotu o půlnoci slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách a nad zámkem Český Krumlov.

V programu nemohou chybět komponované historické programy, představení živých šachů, které se letos opět vrátí na scénu Otáčivého hlediště v zámecké zahradě, alegorické vory na řece Vltavě, ale objeví se zde i reminiscence z historie krumlovských slavností.

Po celou dobu slavností můžete navštívit rozmanitý historický trh na I. zámeckém nádvoří a v Široké ulici a zde ochutnat řadu specialit ze současné gastronomie, ale také zakusit gastronomii dob minulých. Zakoupit si zde mimo jiné můžete tradiční řemeslné výrobky, originální šperky, historické oblečení či zbraně.

Pojďme se vrátit v čase a společně strávit krásné slavnostní dny v hlavním městě Rožmberského dominia! Vstupenky můžete zakoupit již nyní v Infocentru Český Krumlov

RÁMCOVÝ PROGRAM 32. ROČNÍKU SLAVNOSTÍ PĚTILISTÉ RŮŽE

FOTOGALERIE PŘEDCHOZÍCH ROČNÍKŮ