Aktuality > 2017

Slavnosti pětilisté růže 2017

Víkend, který je nejblíže letnímu slunovratu, tj. 16. - 18. června 2017, bude v Českém Krumlově patřit tradičním Slavnostem pětilisté růže. U příležitosti oslav 430 let od sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna se letošní ročník ponese ve stylu honosných svatebních hostin a hodování. Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraveno více než dvě stě programů na celkem deseti scénách po celém městě. Letošní perličkou je i pravá italská gondola, která bude brázdit vody řeky Vltavy.

Slavnosti pětilisté růže - průvod Český Krumlov se tak opět na tři dny vrátí zpět do renesance, nejslavnější éry města a za doprovodu dobové hudby, vystoupení udatných rytířů, šermířů, potulných kejklířů, muzikantů i komediantů si připomene slávu rodu pětilisté růže - šlechtického rodu Rožmberků. Středověkou hudbu, pouliční divadla a šermířské souboje doprovodí historické a řemeslné trhy, které budou letos situovány hned na třech místech: na I. zámeckém nádvoří, Klášterním dvoře a v Široké ulici. Na oblíbené divadelní představení Živých šachů s živými figurami se letos vydejte nikoliv na Otáčivé hlediště, nýbrž do Klášterní zahrady, kde členové Divadelního klubu Českokrumlovská scéna a občané města rozehrají svatební šachovou partii na šachovnici 8 x 8 metrů. Uvidíte příběh jednoho vášnivého sňatku z rozumu zralého Viléma z Rožmberka s mladičkou a bystrou Polyxenou z Pernštejna z roku 1587.

Letošní Slavnosti pětilisté růže však potěší také nejednoho gurmána, nachystány jsou historické hody o několika chodech i scénické ochutnávky dle renesančních receptů. Chuťové pohárky naladí v hotelu Růže například v medu marinovaný vepřový bůček, nadívaná křepelka, jezuitský koláč nebo dobové delikatesy od klášterní pekařky. Na řízené degustace jsou nutné rezervace, v Klášterech zase spolu se vstupenkou obdrží návštěvníci měšec s dobovou měnou, která je akceptována v rámci hodů, měšec pak zůstane účastníkům jako suvenýr. „Podle dobových receptů se v renesanci nepracovalo se solí tak, že by se pokrmy solily při vaření. Jídla byla bohatě kořeněná a ochucená bylinkami a sůl se dávala vedle do misek jen jako ochucovadlo, a přesně takhle nachystáme ochutnávky i my," vysvětluje Kateřina Slavíková, manažerka klášterů. Naopak Pivovarská zahrada nabídne dobovou krčmu s dostatečnou kapacitou pro klidnější stolování a k tomu dva komponované pořady a hostiny - přivítání vladaře a jeho manželky s doprovodem a večerní svatební veselí s Petrem Vokem.

Sobota večer nabídne návštěvníkům malý festival středověké hudby, který přinese jak vystoupení tradiční kapel, tak nových souborů. Se středověkou hudbou v progresivním stylu zde vystoupí např. Bohemian Bards nebo keltská skupina Gaia. Velkou událostí pak bude vystoupení legendární folkově-renesanční skupiny Klíč, která ve svém žánru patří k uznávané české hudební špičce. U příležitosti 35. výročí svého založení se kapela na pódium vrátí ve svém původním sedmičlenném obsazení.

PROGRAM 31. ROČNÍKU SLAVNOSTÍ PĚTILISTÉ RŮŽE

FOTOGALERIE PŘEDCHOZÍCH ROČNÍKŮ