Aktuality > 2010

Slavnosti pětilisté růže 2010

Ve dnech 18. - 20. 6. se Český Krumlov opět oblékne do renesance a připomene slávu rodu pětilisté růže. 

Vítejte v roce 1570! Městem zní bubny a hlas potulných zpěváků, prostý lid, ale i šlechta se baví vylomeninami kejklířů či divadelníků a vše doplňuje vůně pečeně a jiných dobrot.
Hle, šlechta přichází! Pan Vilém z Rožmberka, právě jmenovaný nejvyšší pražský purkrabí, přijíždí za svým bratrem Petrem Vokem. Město však navštíví i družiny spřátelených rodů Pětilisté růže z celého království českého. Chrabří rytíři nesoucí prapor s růží barvy svého rodu, urozené dámy, ale i poddaní pozdraví město při velkolepém průvodu, který bude zakončen slavnostní ceremonií v pivovarské zahradě. Poté, co šlechta usedne do svých křesel, rozpoutá se před nimi gotický turnaj, který připomene „dělení růží". A neposedné ratolesti se mohou vydovádět při středověkých hrách.
Tmavé uličky a zákoutí v sobotu večer rozsvítí noční ohňový průvod, který zahájí noc ohně. Tajemní čarodějové a alchymisté do tmy ohněm vykouzlí nepřeberné množství obrazů a tvarů. Večer rozproudí i keltský rock v podání skupiny České srdce a noční oblohu rozzáří slavnostní ohňostroj.
Už jste někdy hráli šachy se živými figurkami na šachovnici o velikosti 12 x 12 metrů? Pokud ne, přijďte se v neděli podívat do pivovarské zahrady, kde se Latránský a Krumlovský purkmistr utkají právě v této hře o čest, slávu, ale hlavně o privilegium vařit světlé pšeničné pivo. Do hry se však zamíchá i ženský důvtip, což zaručuje zábavnou podívanou. Celé slavnosti budou, jak se patří, ukončeny s grácií, a to průvodem městem.
Umění tkalců, řezbářů, keramiků, cukrářů a dalších řemeslníků můžete obdivovat po celou dobu slavností na historickém trhu na I. zámeckém nádvoří. Originální šperky, malovaný hrnek či dřevěná píšťalka vám krumlovské slavnosti vždy připomenou.

Zároveň přijměte pozvání na novodobou premiéru dramatické básně „Rosa Resensis" („Růže rožmberská"), která bude uvedena ve středu 16. 6. v Maškarním sále Státního hradu a zámku Český Krumlov.  Tato báseň pravděpodobně vznikla při pobytu básníka J. Cantera na rožmberském dvoře v Českém Krumlově v letech 1497/8. Oslavnou báseň rožmberské erbovní růže ztvární členové souboru Dyškanti.

Partneři Slavností pětilisté růže 2010

Generálním partnerem slavností je Budějovický Budvar, n. p.

Hlavními partnery slavností jsou společnosti Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism a Grass Czech, s. r. o.

Partnerem slavností je Hotel Bellevue Český Krumlov

Podrobný program slavností

Fotogalerie z předchozích ročníků

Slavnosti pětilisté růže    S5LR pivovarská zahrada    Slavnosti pětilisté růže trh