Aktuality > 2016

200 LET HOŘICKÝCH PAŠIJOVÝCH HER

V letošním roce uplyne 200 let od prvního písemně doloženého představení pašijových her v Hořicích na Šumavě. V rámci tohoto významného jubilea vznikl česko-německý projekt 200 let hořických pašijových her, který si klade za cíl připomenout česko-rakousko-německé společnosti někdejší slávu tohoto šumavského fenoménu.

Pašijové hry Od 28. května do 28. září 2016 probíhá v nově zrekonstruovaném areálu českokrumlovského kláštera klarisek hlavní část oslav - dvojjazyčná česko-německá výstava 200 let hořických pašijových her, která představuje příběh šumavského mysteria o životě a utrpení Ježíše Krista. Textové pasáže doplňuje bohatý obrazový materiál hořických pašijových her, který byl převážně zdigitalizován z nově objevených skleněných desek fotografického ateliéru Josefa a Franze Seidelových z Českého Krumlova.

Nedílnou součástí výstavy je promítání filmu Kraj českých pašijových her, jež dokumentuje obnovu pašijových her českými dosídlenci v roce 1947. Z dochovaných trojrozměrných exponátů výstavu obohacuje historický model pašijového divadla z roku 1893 o rozměrech 224 × 84 × 62 cm, části kostýmů bývalého divadla, plakáty, propagační materiály nebo také kamenná koule z původního zařízení na zvukový efekt hromu.

Pašijové hry

Výstavu doprovází bohatý doprovodný programManfred Pranghofer z Böhmerwaldmuseum Passau pokřtil během vernisáže výstavy 200 let hořických pašijových her v sobotu 28. května stejnojmennou knihu autorů Jana Palkoviče a Ivo Janouška. Celou akci zakončilo představení pašijí v podání herců z Hořic na Šumavě. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde.

Po celé léto pak bude v areálu bývalého kláštera klarisek probíhat přednáškový cyklus na téma pašijových her, kterého se zúčastní také pamětníci a potomci významných aktérů hořického mysteria.

Po tradičních srpnových představeních pašijových her v přírodním amfiteátru v Hořicích na Šumavě bude 28. září projekt 200 let hořických pašijových her ukončen slavnostním koncertem v českokrumlovském klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie, během něhož Jaroslav Krček a Musica Bohemica zahrají vokálně-instrumentální cyklus Hořické pašije (Mysterium Hoericense).

Více informací o projektu 200 let hořických pašijových her naleznete na zde.