Aktuality > 2010

Májový Krumlov

Všechna muzea i místní galerie už se otevřela zvídavým návštěvníkům, restaurační zahrádky lákají k příjemnému posezení pod krumlovskou věží a rozproudil se také kulturní život, který nabízí tanec, hudbu, ale i film.

Egon Schiele 120

Státní hrad a zámek Český Krumlov si pro vás připravil hned několik novinek. Prohlídkové trasy se rozšíří o kabinet dobové prádelny nebo kabinet vědeckých přístrojů a kuriozit a v prostorách pokladny na II. nádvoří můžete rámci výstavy Jižní Čechy obdivovat akvarely a kresby kněžny Pauliny. Nevynechejte ani jedinečnou výstavu ke 120. výročí narození Egona Schieleho, která vás provede tvorbou a životem toho expresionisty. Kouzlo historie, krásu moderního umění nebo poučení naleznete i v dalších galeriích nebo muzeích.      

Z krumlovského hudebního menu si vybere jistě každý. Kytarové duo Mimofchodem (24. 4.) zahraje na folkovou a country strunu, skupina Bratři Karamazovi (30. 4.) zve na někdejší český underground bigbeat a skupina Pipí Problém (1. 5.) zahraje v rytmu country beat. Slavnostní koncert Jihočeské komorní filharmonie (7. 5.) k výročí konce 2. světové války rozezní město klasickou hudbou F. Škroupa, J. N. Hummela či F. Mendelssohn-Bartholdyho. Hudební průvod městem a vystoupení na náměstí si pro vás zase přichystal holandský dechový orchestr Crescendo (15. 5.). Divadelní kavárna Ántré přináší vystoupení jazzfunkové kapely Season Match (8. 5.) nebo jazzového trumpetisty Laca Deczi (12. 5.). Nabídku dále doplní koncerty žáků Základní umělecké školy v Českém Krumlově a Renesanční večer (26. 5.) v hotelu Růže, kde zahraje flétnový soubor Fautores Flautae a představí se také soubor Collegium 1570.

Závan východní kultury, Slovanské jaro (7. 5.) představí dva ruské taneční soubory - Zelený hrad, vítěze mezinárodních soutěží a laureáta ruských festivalů, a soubor Zdravica. Těšit se můžete na baletní vystoupení, lidové tance, ale i na tance jiných žánrů.

Poprvé se v Českém Krumlově představí filmový festival Projekt 100, který vám přináší filmy žánru noir, ale i klasiku světové kinematografie. Vybírat můžete z filmů Hluboký spánek, Smlouva s vrahem, Zahraj to znovu, Same či Vtáčkovia, siroty a blázni. Třešničkou na dortu Projektu 100 je uvedení letošního vítěze z Cannes a čerstvého držitele Zlatého glóbu za nejlepší zahraniční film - Černobílá Bílá stuha Michaela Hanekeho. Tento film vypráví o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou.

Jarní počasí přeje i sportu. Za divy přírody vyražte na kole, na koni, koloběžce nebo třeba na čtyřkolce. Příjemně se protáhnete také na golfovém greenu, tenisovém kurtu nebo v bazénu. Milovníci motosportu se mohou těšit na burácení motorů a atraktivní podívanou v rámci 38. ročníku Rallye Český Krumlov.

Okolí Českého Krumlova stojí také za návštěvu. Cyklistickou sezónu můžete přivítat ve Frymburku (1. 5.), Vyšším Brodem se zase budou prohánět historická vozidla WV, Porsche nebo klasické anglické vozy (1. 5.). Děti se mohou těšit na cestu pohádkovým lesem (29. 5.). ve Vyšším Brodě nebo na loutkové představení Dlouhý, široký a bystrozraký (25. - 27. 5.), které se odehraje v prostorách zlatokorunského kláštera.

Český Krumlov se těší na vaši návštěvu!

Jihočeská komorní filharmonie      Koně