Aktuality > 2016

Výstava "České korunovační klenoty na dosah" zavítala do Českého Krumlova

Od 5. 7. - 11. 9. 2016 se v historických sálech bývalé prelatury v sousedství kostela sv. Víta v Českém Krumlově koná výstava k 700. výročí narození Karla IV. „České korunovační klenoty na dosah". Občané a návštěvníci Českého Krumlova tak mají jedinečnou možnost vidět mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu.

České korunovační klenoty

Český Krumlov se stal první zastávkou putovní výstavy v Jižních Čechách. Kromě samotných mistrovských replik klenotů mohou návštěvníci zhlédnout mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období vlády Karla IV. - kopie středověkých zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo oblíbené velkoprostorové 3D modely. Expozici doplňují zajímavosti a perličky z mnohasetleté historie českých korunovačních klenot opředené různými legendami. Období vzniku klenotů přibližuje rozšířený koncept výstavy zaměřený na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie - Karla IV. Pro ty nejmenší návštěvníky nechybí také zábavné interaktivní prvky

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři - Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Na mnohasethodinové realizaci zlatnických prací se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři - manželé Cepkovi. Detaily postupů výroby mohou návštěvníci zhlédnout v doprovodné videoprojekci.

Výstava "České korunovační klenoty na dosah" se koná ve spolupráci s městem Český Krumlov, které se tímto rozhodlo občanům a návštěvníkům města současně představit výjimečné prostory v objektu bývalé jezuitské prelatury. Přímo pro korunovační klenoty je určen jedinečný gotický sál s unikátní freskovou výzdobou ze 14. století. Tzv. Prokyšův sál s rokokovou iluzivní výmalbou (po Maškarním zámeckém sále druhou významnou realizací stejného autora v Českém Krumlově) připomene vládu Karla IV. a přiblíží život ve středověku.

České korunovační klenoty

Výstavu mohou zájemci navštívit denně kromě pondělí 9.30 - 17.00 hodin (poslední vstup 16.30). Vstup na výstavu je možný přímo od kostela sv. Víta (brána do nádvoří prelatury) nebo z ulice Horní 155 (Městská knihovna).

Vstupné: 100 Kč - dospělí, 50 Kč - děti, slevy pro seniory a studenty

Více informací o projektu České korunovační klenoty na dosah naleznete na www.ceskekorunovacniklenoty.cz

Po Českém Krumlově výstava dále zavítá do Karlových Varů, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout repliky Českých korunovačních klenot od 15. 9. - 30. 10. 2016, poté od 5. 11. 2016 - 4. 2. 2017 v Pardubicích a od 9. 2. - 27. 4. 2017 ve Zlíně.

Fotografie z výstavy v Českém Krumlově