Aktuality > 2017

Andělské Kláštery Český Krumlov

Stálé expozice, workshopy v řemeslných dílnách, divadla, koncerty, výstavy a mnoho dalšího nabízí již 2 roky areál Klášterů Český Krumlov. Otevírá tak široký prostor pro poznání i zábavu pro celou rodinu. 

Aktuálně: Z důvodu pravidelné údržby expozic budou v lednu 2018 klášterní expozice uzavřeny v následujících termínech: 8. a 9.1., 15. a 16.1., 22. a 23.1. 2018!

Řemeslné soboty pokračují i v roce 2018

Tradiční řemeslné soboty na Klášterním dvoře pokračují i v roce 2018. V rámci klášterního programu se můžete opět těšit na otevření mnoha řemeslných dílen! Přijďte se naučit dovednostem našich předků od hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky či sklářky a dalších a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Kromě samotného tvoření lze zakoupit i další předměty, které vyrobili naši klášterní řemeslníci.

V rámci právě probíhající filmové výstavy Anděl Páně 2 se můžete o řemeslných sobotách těšit na jejich rozšíření na Klášterní dvůr formou malého dobového trhu jako z pohádky. Je pro vás připraven klášterní štrúdl, jablečný svařák či horké párky. Další důvod, proč ani v lednu nezůstávat doma a užít si sobotu v českokrumlovských klášterech!

Nejbližší řemeslná sobota: 20.1.2018, 10:00 - 18:00 hod.

Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

Filmová výstava Anděl páně 2 / 28. 10. 2017 - 31. 3. 2018

Anděl Páně 2 je zpět v Českém Krumlově! Po loňském velkolepém úspěchu v českých kinech přináší Kláštery Český Krumlov ve spolupráci s Barrandov Studio a.s. a SUPŠ sv. Anežky České první samostatnou výstavu k filmu Anděl Páně 2 realizovanou mimo barrandovské ateliéry!

Filmová výstava odhaluje zákulisí příprav i samotného natáčení. Můžete se těšit na návrhy nejrůznějších scénických řešení, originální kostýmy včetně výtvarných skic, velkoformátové fotografie i kulisy a autentické rekvizity z filmu. Kromě filmového ateliéru zobrazujícího scénu u nebeské brány s kostýmy anděla Petronela a čerta Uriáše na vás čeká byt nabubřelého majitele krejčovny či střípky z trhu, kde trojice zloduchů ústřední dvojici pronásledovala. Chybět nebudou ani rekvizity z krejčovny či z provoněné cukrárny.

Výstava je přístupná v rámci Interaktivní expozice lidských dovedností, a tak o zábavu skrze různé aktivity nouze nebude. Přijďte se projít mezi filmovými kulisami, prohlédnout si rekvizity a vyfotit se ve filmových kostýmech k nám do klášterů!

Více k výstavě naleznete zde

Stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.

 

Více informací k aktuální programové nabídce v Klášterech Český Krumlov: www.klasteryck.cz