Aktuality > 2018

BŘEZEN „DO KLÁŠTERA VLEZEM!"

Bohatý program, který pobaví i poučí a jehož vyvrcholením budou Velikonoce, připravily Kláštery Český Krumlov na březen letošního roku. Malí i velcí návštěvníci budou moci pátrat po klášterních záhadách, hledat klášterní poklad či rozjímat u zinscenovaného hrobu Ježíše Krista.

Rodinné pátrání po klášterních záhadách / 1., 8., 15., 22., 29. 3. 2018 

Jaká tajemství a lidské osudy skrývají stovky let staré zdi českokrumlovských klášterů? Každý čtvrtek v březnu se máte možnost stát detektivy a společně s vašimi dětmi pátrat po klášterních záhadách. Vaše hledání vás zavede do zákoutí celého areálu, do sklepa i na půdu. V uvedené dny bude pro zájemce rovněž rozšířena nabídka řemeslných dílen. Úspěšní badatelé mají navíc šanci ve slosování na konci měsíce získat rodinné vstupenky na Slavnosti pětilisté růže. 

Více k Rodinnému pátrání po klášterních záhadách zde.

Velikonoce v Klášterech / 30. 3. - 2. 4. 2018

Vyvrcholením bohatého březnového programu v českokrumlovských klášterech budou letos Velikonoce, které za klášterními zdmi pořádají již potřetí! Na  Velký pátek 30. března se opět otevírají dětem tajemné klášterní poklady. Velkopáteční noc pak bude patřit obnovené unikátní českokrumlovské tradici Nočního bdění u Božího hrobu s čestnou stráží Schwarzenberské granátnické gardy. Kostel Božího Těla a  Panny Marie s  Božím hrobem bude veřejnosti otevřen až do půlnoci.

Bílá sobota se ponese v duchu velikonočního jarmarku a otevře se opět celá klášterní řemeslná ulička! Přijďte se naučit dovednostem našich předků od hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky či sklářky a dalších a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Kromě samotného tvoření lze zakoupit i další předměty, které vyrobili naši klášterní řemeslníci. 

V neděli 1. 4. na Boží hod velikonoční a o Velikonočním pondělí 2. 4. bude naposledy otevřena veřejnosti úspěšná filmová výstava Anděl Páně 2, která odhaluje zákulisí příprav i samotného natáčení filmové pohádky. Výstava je přístupná v rámci Interaktivní expozice lidských dovedností, a tak není rozhodně nouze o zábavu. Nenechte si ujít poslední možnost projít se mezi filmovými kulisami, prohlédnout si rekvizity a vyfotit se ve filmových kostýmech!

Více informací k aktuální programové nabídce v Klášterech Český Krumlov: www.klasteryck.cz

 

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.