Aktuality > 2010

Hradní muzeum

Hradní muzeum Vydejte se na putování časem! Nové Hradní muzeum vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění bude i množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů a v kinematografu budete moci shlédnout filmy z počátku 20. století.

Hradní muzeum si našlo místo v dosud nevyužité budově tzv. Hrádku s věží na druhém zámeckém nádvoří. Bude otevřeno po celý rok a své první návštěvníky přivítá již 11. ledna 2011

Hradní muzeum se stane místem nejen pro vzdělávání, ale také pro relaxaci. Ve studovně se můžete ponořit do historie a v kavárně v přízemí můžete posedět u šálku kávy. Doslova třešničkou na dortu budou nové neotřelé pohledy na město z oken muzea. Městské panorama se dvěma kostelními věžemi, které se před vámi rozprostře, ukazuje dokonalou souhru architektury a krajiny.

Při vstupu do muzea se rázem ocitnete v 19. století. Historická muzejní instalace, zrestaurovaná kachlová kamna, historická svítidla nebo repliky starých muzejních vitrín dokonale vykreslí obraz této doby. První dvě místnosti "Sál pánů z růže" a "Sál krumlovských vévodů", vám představí významné šlechtické rody, které v Českém Krumlově sídlily. Pokud postoupíte dále, vkročíte do kanceláře správy velkostatku, do kanceláře ředitele schwarzenberské správy a jeho bytu. Dodržená původní dispozice pokojů, ale například i barevnost omítek ve vás vzbudí dojem, jako by si úředník zrovna někam odskočil a každou chvíli se vrátí.       

Schwarzenberský granátník u děla na II. nádvoří zámku Český Krumlov, počátek 20. století, historické foto , foto: J.Seidel Muzeum také představí množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů - sbírka schwarzenberské gardy, artefakty z mincovny a zbrojnice nebo porcelán. Prohlédnout si budete moci i maketu českokrumlovského hradu, která zachycuje jeho podobu v polovině 16. století. Jedním z největších lákadel Hradního muzea bude jistě torzo barokního relikviáře s kostrou sv. Reparáta z bývalého kláštera minoritů v Českém Krumlově. Tento relikviář bude součástí expozice církevních památek. Prohlídkovou trasu uzavře kinematograf, kde se budou promítat filmy z počátku 20. století. Tyto filmy si natáčeli členové rodu Schwarzenbergů například na nedalekém zámku na Červeném Dvoře a dosud byly ukryty v depozitářích krumlovského a hlubockého zámku.

Základní vstupné do muze se bude pohybovat kolem 100 Kč. Celkem 29 místností, prostor a chodeb, které tvoří muzeum, si budeme moci volně projít sami, případně si vypůjčit audio guide (přehrávací zařízení v podobě sluchátka) a poslechnout si výklad. 

Více informací na www.ckrumlov.cz/hradnimuzeum a na www.zamek-ceskykrumlov.eu

 

 

Podpořeno      Logo - CzechTourism, 400px     Jihočeský kraj