Aktuality > 2018

Festival barokních umění Český Krumlov 2018

XI. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov uvede od 21. do 23. září 2018 novodobou světovou premiéru barokní opery od Antonia Gianettiniho L'Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone uvedenou v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku Francesca II. d'Este s Margheritou Farnese.

Slavnostní opera L'Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone patří k nejvýznamnějším Gianettiniho dílům. Jejím námětem je epizoda z doby nástupu císaře Nerona k vládě podle líčení římského historika Publia Cornelia Tacita. Tato tématika, umožňující hojné narážky na soudobou dvorskou společnost i politickou situaci, byla v období baroka velice oblíbená - do této oblasti patří dnes mnohem známější opery, Monteverdiho L'Incoronazione di Poppea čí Händelova Agrippina.

Podkladem pro nastudování je rukopisná partitura unikátně dochovaná v Modeně v Biblioteca Estense Universitaria di Modena a výtisk libreta, které zároveň sloužilo jako program k modenskému představení roku 1692. Novodobou světovou premiéru slavnostní opery L'Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone uvede špičkový mezinárodní barokní orchestr Hof-Musici za řízení cembalisty Ondřeje Macka, společně se stálými sólisty souboru a v režii Zuzany Vrbové.

Kromě tří představení Gianettiniho opery L'Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone v Barokním divadle na Zámku Český Krumlov se návštěvníci v rámci XI. ročníku Festivalu barokních umění Český Krumlov mohou těšit na řadu nevšedních koncertů komorní a chrámové hudby 16. - 18. století. 

Cílem Festivalu barokních umění Český Krumlov je totiž přiblížit divákům dosud neuvedené opery 18. století, a to včetně dobového jevištního ztvárnění. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace. 

Vstupenky na barokní operu jsou již v prodeji a lze je zakoupit v Infocentru Český Krumlov nebo na www.ckrumlov.info/tickets.

Více informací na www.ckrumlov.info/opera

Fotogalerie předchozích ročníků