Aktuality > 2010

36. ročník EKOFILMU

36. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví - EKOFILM 2010 se bude konat ve dnech 4. až 10. října 2010 v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově a v Třeboni. Během celého týdne navštíví navíc Kinobus EKOFILMU další vybraná jihočeská města. Hlavním tématem letošního ročníku je Mezinárodní rok biodiverzity. Stejně jako v uplynulých dvou ročnících vás festivalem bude provázet Jaroslav Dušek.

Ekofilm Jihočeská univerzita Do soutěže MFF EKOFILM je letos přihlášeno 226 snímků ze 40 zemí světa, čímž byl o jeden titul překonán rekordní počet z minulého roku. Svá díla zaslali tvůrci z Arménie, Bulharska, Francie, Irska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Španělska, USA a dalších zemí. Českou republiku reprezentuje 63 filmů. Do vlastní soutěže postoupilo 61 vybraných titulů, které bude hodnotit pětičlenná mezinárodní porota. Všechny přihlášené filmy vám budou během festivalu k dispozici k individuální projekci v sekci „promítání na přání" v kině Kotva, nově také v Akademické knihovně Jihočeské univerzity a v Městském divadle v Českém Krumlově.

Oficiální zahájení festivalu se letos uskuteční v Třeboni. V pondělí 4. října ve 14 hodin se můžete vydat na cyklojízdu „S EKOFILMEM kolem Světa", od 16 hodin na náměstí zahraje skupina The Tap Tap, složená ze studentů Jedličkova ústavu. Oficiální hosté zahájí letošní ročník v 16.30 a od 18 hodin začnou v kině Světozor festivalové projekce. V Třeboni se festival zdrží do středy 6. října.

V Českých Budějovicích bude EKOFILM probíhat od 4. října do 7. října. Promítání filmů vás čeká v Kině Kotva a na Jihočeské univerzitě, kde se bude program konat nejen na Přírodovědecké fakultě, ale také v nové, moderní Akademické knihovně, která je přístupná široké veřejnosti.

V pátek 8. října se festival přemístí do Českého Krumlova, kde bude pokračovat do neděle 10. října v Městském divadle, v kině J&K a v sálech Prelatury.

EKOFILM, to nejsou jenom filmy, ale také řada setkání se zajímavými hosty, semináře, besedy, workshopy, panelové diskuze, výstavy, koncerty, divadelní představení a jiné doprovodné akce.

Ekofilm kino Kotva Kromě rekordního počtu filmů by vaší pozornosti neměla uniknout ani bohatá nabídka doprovodných akcí. Vedle již zmíněných akcí zahajovacího dne, to bude v úterý 5. října představení U výčepu s Jaroslavem Duškem a neslyšícími herci na malé scéně Metropolu. Ve čtvrtek 7. října je pro vás připraveno komponované představení v Solnici inspirované známým francouzským bestsellerem Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Čtení v podání Martina Duška doprovází Duo Paradiso. Na pátek 9. října je v Městském divadle v Českém Krumlově připraveno představení Svět toltéků, ve kterém Jaroslav Dušek, Pjér la Šé´z, Alan Vitouš a Viktor Zborník pokračují dál ve výpravě do světa toltéků. V sobotu 10. října se v kině J&K v Českém Krumlově uskuteční již tradiční setkání s tvůrci českého filmu po 30 letech. Tentokrát padla volba na film Křehké vztahy režiséra Juraje Herze. V programu festivalu nebudou chybět ani koncerty. V pondělí v Solnici skupina Bro´s´n´ Beasts, v pátek 8. října to v divadelní kavárně Antré rozjede skupina Yo Yo Band s Richardem Tesaříkem, sobota 9. října bude v hudební režii Jazzové sekce Okamžitého Filmového Orchestru Varhana Orchestroviče Bauera, která se postará o zpestření slavnostního předávání cen EKOFILMU a následně bude hrát v kavárně Antré.
Ve víkendovém programu v Českém Krumlově nebudou chybět panelové diskuse a semináře, které svůj hledáček zaměří především na biodiverzitu, a to z různých pohledů. Nebudou chybět ani setkání a povídání s tvůrci promítaných filmů.

Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 9. října opět v Městském divadle. Moderovat jej bude Jaroslav Dušek.

Všechny festivalové pořady jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce EKOFILMU je zdarma s výjimkou divadelních představení a ochutnávky biovín.

Více informací na www.ckrumlov.cz/ekofilm2010