Aktuality > 2015

Zámecká kovárna - novinka 2015

Zámecká kovárna Tato doslova „žhavá" novinka v areálu zámku byla zpřístupněna od letošního května na I. zámeckém nádvoří. V zámecké kovárně z roku 1654 si zájemci přijdou na své nejen díky vystaveným exponátům, ale uvidí v akci i samotného mistra kováře a mohou si i vlastnoručně vykovat drobné předměty.

Kovárna se nachází na I. nádvoří, které v minulosti tvořilo hospodářské zázemí zámku. Bývaly tu konírny, pobíhalo zde domácí zvířectvo - i proto se toto místo nazývalo „Rejdiště". V minulosti zde bývaly i nejrůznější řemeslné dílny, ledárna, solnice, pivovar - a nechyběla ani kovárna. Ta je dnes rozdělena na 3 části - funkční kovárna, obytná světnička kováře a venkovní přístavek.

Dnešní návštěvníci mohou poznat a na vlastní okusit kůži tajemství zpracování oceli. Mohou si osobně vyzkoušet kovářské nářadí, nástroje na tepání mědi, ruční měchy na dmýchání ohně, drtičku uhlí, kované mříže z různých historických období, kované zemědělské nářadí, ruční brusku, vrtačky a stovky kusů dalších kovářských nástrojů a výrobků.

Zámecká kovárna Přístupná je i světnička kováře, kde můžou návštěvníci vidět, jak kovář ve chvílích volna pracoval na návrzích anebo kde přes den odpočíval. Svou atmosférou dokáže naladit na tu správnou notu a přenést tak do minulých dob. Návštěvníci můžou pod zkušeným dozorem mistra kováře sami vzít kladivo do ruky a vytvořit si vlastnoruční výrobek, který si pak samozřejmě odnesou s sebou domů. 

V zámecké kovárně lze najít výrobky od běžných předmětů každodenní potřeby až po vysoce kvalitní výrobky uměleckého řemesla, s jejichž obdobami se pak návštěvníci setkají při vlastní prohlídce zámku - kování na dveřích, na oknech, ozdobné mříže, zábradlí apod...

V záři žhnoucích plamenů, před kterými se s pokorou skloní i nepoddajný kov, prožijí současníci neopakovatelnou atmosféru dávného řemesla, které provází lidstvo už po tisíciletí.

Otvírací doba: úterý - neděle 10.00 - 18.00 hod

Vstupné:

Děti do 3 let: zdarma

Děti do 15 let: 20,- Kč

Plné: 40,- Kč

www.zameckakovarna.cz