Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Kultura, akce > TOP akce

29. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV 2020

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 621

E-mail: tickets@ckrumlov.info
WWW: www.festivalkrumlov.cz

Poloha: Český Krumlov
Typ: TOP akce


29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se koná od 17. července do 8. srpna
2020. Festival využívá unikátního prostředí historického města – hudební večery se uskuteční
v Zámecké zahradě, v Barokním divadle či v Maškarním sále českokrumlovského zámku a v dalších
prostorách města s jedinečným geniem loci. MHF Český Krumlov nabídne koncerty z oblasti
klasické hudby, přinese však i večery jiných žánrů pod širým nebem. Vystoupí světoznámý tenorista
José Cura, legendární jazzman Billy Cobham, houslový virtuos Pavel Šporcl či violoncellový mág Jiří
Bárta. Vstupenky se začnou prodávat 9. prosince, mohou se tedy stát krásným vánočním dárkem.ZAHAJOVACÍ GALAVEČER

Termín Od - Do
17.07.2020   (Pá) 21:00

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Zahájení 29. ročníku MHF Český Krumlov se odehraje v různých prostorách anglického parku v Zámecké zahradě. Prolne se v něm historie se současností, návštěvníky čeká barokní iluminace, ale rovněž moderní videoprojekce. V rámci komponovaného večera vystoupí trumpetista Marek Zvolánek, vokální kvarteto Bohemia Voice a další hudebníci, součástí programu bude i tanec. Střídat se budou živá čísla s výstupy na half-playback.

Místo konání: Zámecká zahrada, Český Krumlov
LEGENDY SVĚTOVÉHO JAZZU - BILLY COBHAM a CBC BIG BAND

Termín Od - Do
18.07.2020   (So) 20:30

Billy Cobham

Billy Cobham je v současnosti jedním z nejuznávanějších jazzových bubeníků. Disponuje velmi výrazným bubenickým stylem, ve kterém jsou patrné vlivy jazzu, rocku a funku. Je také uznávaným skladatelem a producentem. Hrál na stovkách alb s vlastními skupinami a koncertoval s mnoha významnými umělci (Tony Williams, Dean Brown, Tim Landers, Gil Evans či Miles Davis). V Pivovarské zahradě vystoupí spolu s dalšími hudebníky za doprovodu CBC Big Bandu, který řídí Miroslav Surka. Koncert je pokračováním volného cyklu Legendy světového jazzu.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
PAVEL KOHOUT – VARHANNÍ KONCERT

Termín Od - Do
19.07.2020   (Ne) 11:00

Pavel Kohout

Pavel Kohout, absolutní vítěz prestižní mezinárodní soutěže Musashino – Tokio 2000, patří k nejúspěšnějším koncertním varhaníkům mladší generace. Mnoho hlavních cen (Ljubljana, Vilnius, Poznaň, Kaliningrad, Brugge, Lübeck ad.) svědčí o jeho mimořádném hudebním talentu. V současné době se zabývá především sólovou koncertní činností. Vystoupil i na četných festivalech, věnuje se též nahrávací činnosti. V Klášterním kostele představí díla skladatelů Vivaldiho, Mozarta, Buxtehudeho a dalších.

Místo konání: Klášterní kostel, Český Krumlov
JIŘÍ BÁRTA a TEREZIE FIALOVÁ - VIOLONCELLO A KLAVÍR

Termín Od - Do
21.07.2020   (Út) 19:30

Jiří Bárta

K poctě skladatele Ludwiga van Beethovena, od jehož narození uplyne 250 let, provedou Jiří Bárta a Terezie Fialová v Zámecké jízdárně pět Sonát pro violoncello a klavír. Jiří Bárta patří k nejlepším violoncellistům své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s orchestry, jako jsou Berliner Symphoniker, Royal Philharmonic Orchestra London ad. Je pravidelně zván na prestižní hudební festivaly a na koncerty do významných koncertních sálů celého světa. Terezie Fialová je výraznou osobností mezi mladými českými pianisty, jako sólová i komorní hráčka se představila na mnoha mezinárodních pódiích. Pravidelně vystupuje na významných festivalech (Basilej, Hamburg, Paříž, Madrid, New York, Washington ad.).

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
BENNEWITZOVO KVARTETO

Termín Od - Do
22.07.2020   (St) 19:30

Bennewitzovo kvarteto

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku předním komorním souborem, což dokládají ocenění na prestižních soutěžích. V roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku. Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních pódiích a vystupuje také na festivalech (Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival ad.). Soubor nese jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze, který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. V Maškarním sále kvarteto přednese díla Bacha, Haydna, Beethovena a Dvořáka.

Místo konání: Maškarní sál, zámek, Český Krumlov
BALADA PRO BANDITU - VEČER S FILMEM NIKOLA ŠUHAJ

Termín Od - Do
23.07.2020   (Čt) 20:30

Balada pro banditu

Překrásná hudba Miloše Štědroně s nezapomenutelnými písničkami s texty Milana Uhdeho na pozadí motivů románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník – to je Balada pro banditu. MHF Český Krumlov představí koncertní verzi inscenace v interpretaci herců z Divadla Husa na provázku (Eva Vrbková, Gabriela Vermelho, Jan Zadražil, Dalibor Buš) a Jihočeské filharmonie pod taktovkou
Vojtěcha Spurného. Zazní pásmo nejznámějších písní a melodií, které je proloženo úryvky a
forbínami z divadelní hry.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
PAVEL ŠPORCL, VILÉM VEVERKA a JIHOČESKÁ FILHARMONIE – VEČER K VÝROČÍ J. S. BACHA

Termín Od - Do
24.07.2020   (Pá) 19:30

Pavel Šporcl

Téměř přesně 270 let od úmrtí hudebního génia Johanna Sebastiana Bacha (zemřel 28. července 1750) přednese houslový virtuóz Pavel Šporcl v Zámecké jízdárně program ke skladatelově poctě. Pavel Šporcl je jedním z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy u posluchačů všech generací. Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry, koncertuje po celém světě, na pódiích proslulých koncertních síní. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby představuje i jiné hudební žánry. Jako host večera v jedné ze skladeb vystoupí hobojista Vilém Veverka, který je v současnosti jedním z nejrespektovanějších českých interpretů. Jako sólista na sebe upozornil prováděním soudobé hudby, jeho repertoár však zahrnuje díla všech stylových období. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry, v současnosti je primáriem souboru „PhilHarmonia Octet“. Sólisty doprovodí Jihočeská filharmonie, Pavel Šporcl se představí i v roli dirigenta.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
GREAT DIRECTORS AND THEIR COMPOSERS: STEVEN SPIELBERG AND JOHN WILLIAMS - UNIKÁTNÍ FILMOVÝ PROJEKT

Termín Od - Do
25.07.2020   (So) 20:30

Americký skladatel John Williams je skutečným mistrem filmové hudby. Doposud získal 5 Oscarů, 3 ceny Emmy, 4 zlaté glóby a 21 cen Grammy. Stal se dvorním skladatelem režiséra Stevena Spielberga a z jejich dílny vzešly nezapomenutelné melodie z filmů Indiana Jones, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana, Chyť mě, když to dokážeš, E.T. - Mimozemšťan, Schindlerův seznam či kultovní Čelisti. Hudba z některých těchto titulů zazní i v Českém Krumlově v podání Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Jana Kučery.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
PAVEL SVOBODA a ELIŠKA ZAJÍCOVÁ – VARHANY A ZPĚV

Termín Od - Do
26.07.2020   (Ne) 11:00

Pavel Svoboda

V jednom z festivalových nedělních dopolední zazní v Klášterním kostele varhany a zpěv v podání Pavla Svobody a Elišky Zajícové. Varhaník Pavel Svoboda je laureátem prestižních mezinárodních soutěží, jako sólista účinkoval na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. Je dramaturgem a uměleckým ředitelem MHF F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje se na ochranu historických varhan. Mezzosopranistka Eliška Zajícová obsadila 1. místo v soutěži B. Martinů v Poličce a 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Svůj operní debut zažila ve světové premiéře opery hongkongského skladatele Daniela Lo – A Woman Such As Myself. Pravidelně spolupracuje se soudobými skladateli a prezentuje jejich díla. Na programu tohoto koncertu budou díla Vivaldiho, Händela, Mozarta a dalších.

Místo konání: Klášterní kostel, Český Krumlov
ŠTĚPÁN RAK – AUTORSKÝ VEČER K ŽIVOTNÍMU JUBILEU

Termín Od - Do
28.07.2020   (Út) 19:30

Štěpán Rak

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby. V roce 2000 byl jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary v ČR. Pořad, který Štěpán Rak v Maškarním sále představí, nese název Cesta do pohádky. Autor zde hudební řečí vypráví slavné pohádkové příběhy, oslavuje však i pohádkové bytosti a zazní také hudba s pohádkovou tématikou, jakou je boj zla a dobra nebo síla lásky. Štěpán Rak vystoupí spolu se svým synem, rovněž kytaristou, Janem Matějem Rakem.

Místo konání: Maškarní sál, zámek, Český Krumlov
MUSICA FLOREA - SLAVNÉ BAROKNÍ ÁRIE

Termín Od - Do
29.07.2020   (St) 19:30

Barokní divadlo

Večer v Barokním divadle českokrumlovského zámku je vždy nevšedním zážitkem. Diváci mohou obdivovat interiér jednoho z nejstarších dochovaných zámeckých divadel na světě. V jeho zákulisí se skrývá i původní mašinérie, díky důmyslnému systému rumpálů, kladek a lan se před zraky diváků naráz promění celá scéna. I tento ročník festivalu přinese možnost nahlédnout do dobové inscenační praxe. Na jevišti zazní výběr nejkrásnějších barokních árií v podání souboru Musica Florea se sólisty. Půjde o koncertní provedení, avšak v dobových kostýmech a s využitím efektů, které toto divadlo skrývá.

Místo konání: Barokní divadlo, zámek, Český Krumlov
JOSÉ CURA

Termín Od - Do
30.07.2020   (Čt) 19:30

José Cura

Slavný argentinský tenorista José Cura se vrací na MHF Český Krumlov, v minulých ročnících okouzlil festivalové publikum při koncertě v Pivovarské zahradě, ale také na Otáčivém hledišti, kde se představil v hlavní roli Leoncavallovy opery Komedianti. Pěvecké výkony z Cury učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu či milánskou La Scalu. Na koncertě v Zámecké jízdárně se José Cura představí nejen jako sólista, ale i jako dirigent. Vystoupí spolu s PKF - Prague Philharmonia a s kytaristkou Barborou Kubíkovou, se kterou již absolvoval několik úspěšných koncertů v Německu a ve Španělsku.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
LETICIA MORENO a PKF – PRAGUE PHILHARMONIA

Termín Od - Do
31.07.2020   (Pá) 19:30

Leticia Moreno

Houslistka Leticia Moreno „dokáže uchvátit posluchače i kritiky přirozeným charismatem, virtuositou i hloubkou interpretace“, píší recenzenti. Podobných superlativů v tisku i nadšených ohlasů u publika má Leticia Moreno na svém kontě mnoho. Spolupracovala s nejvýznamnějšími orchestry (Vídeňská filharmonie, Petrohradská filharmonie ad.) pod taktovkou takovým dirigentů, jakými jsou Zubin Mehta, Krzysztof Penderecki, Christoph Eschenbach ad. V Českém Krumlově vystoupí s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Tomáše Braunera. V Zámecké jízdárně zazní díla Antonína Dvořáka a Édouarda Lalo.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
EUROPEAN GUITAR QUARTET - TURN THE WORLD AROUND

Termín Od - Do
05.08.2020   (St) 19:30

European Guitar Quartet

„Zrození nové zářivé hvězdy na koncertním nebi.“ Těmito slovy popsal německý deník Dresdner Neueste Nachrichten koncertní debut souboru European Guitar Quartet v roce 2012. Následovala pozvání na festivaly po celém světě, včetně velkých festivalů ve Skandinávii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Indii či Jižní Americe. Tito čtyři hudebníci – každý z nich je uznávaným sólovým hráčem – si kladou za úkol kombinovat tradiční instrumentální koncert s expresivními, dynamickými zvuky moderní hudby. V Zámecké jízdárně zahrají skladby Ástora Piazzolly, Kurta Weilla či autorské dílo jednoho z členů kvarteta, českého kytaristy Pavla Steidla.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
KATTA – VARHANNÍ KONCERT POD ŠIRÝM NEBEM

Termín Od - Do
06.08.2020   (Čt) 20:30

Katta

Varhanice, cembalistka, skladatelka a zpěvačka Katta na sebe mezinárodním měřítku upozornila při koncertech s renomovanými orchestry, ale také jako sólistka varhanních recitálů. Představila se i na evropských multižánrových festivalech. Mezi varhaníky je ovšem výjimkou: komponuje vlastní originální skladby, ve kterých využívá svůj vroucí hlas a otevírá nové zvukové světy. Ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, ať hraje na tradiční chrámové varhany, nebo i mimo kostel na svůj unikátní bílý nástroj. Je nepřehlédnutelná: bosonohá varhanice, andělsky éterická i zemitě živelná. V roce 2018 Katta získala cenu klasické hudby „Classic Prague Awards“ za svůj autorský projekt Vox Organi, jehož část představí i festivalovému publiku v českokrumlovské Klášterní zahradě, společně s díly J. S. Bacha a A. Pärta.

Místo konání: Klášterní zahrada, Český Krumlov
PLÁCIDO DOMINGO JR., CARLOS PIÑANA A DALŠÍ - ŠPANĚLSKÝ VEČER

Termín Od - Do
07.08.2020   (Pá) 20:30

Flamengo

V předešlých ročnících představil MHF Český Krumlov kulturu různých zemí v cyklu tzv. národních večerů. Velký úspěch zaznamenal Španělský večer, proto se tento pořad na festival vrací v nové podobě. Tentokrát se diváci mohou těšit na spojení španělských rytmů se symfonickým orchestrem – Severočeskou filharmonií Teplice pod taktovkou Jana Kučery. Zazpívá tenorista Plácido Domingo Jr., syn pěvecké legendy, své autorské skladby i flamencové improvizace představí kytarista Carlos Piñana, flamenco zatančí Maise Márquez. Chybět nebudou ani španělské gastronomické speciality.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
BERLINER SYMPHONIKER a SÓLISTÉ - SLAVNOSTNÍ ZÁVĚREČNÝ KONCERT

Termín Od - Do
08.08.2020   (So) 20:30

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

V roce 2020 si připomeneme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Slavnostní závěrečný koncert 29. ročníku MHF Český Krumlov bude proto patřit jeho slavné Deváté symfonii s Ódou na radost, zazní také Beethovenova Koncertní árie Ah! perfido. V Pivovarské zahradě vystoupí vynikající orchestr Berliner Symphoniker se sólisty, jimiž budou Eunsie Hong (soprán), Natasha Novitskaia (mezzosoprán), Kristian Benedikt (tenor) a Martin Gurbal.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
O Mezinárodním hudebním festivalu


Mezinárodní hudební festival Český Krumlov:
► je kulturní akcí s tradicí od roku 1991
► je letní hudební přehlídkou, která probíhá čtyři týdny během července a srpna
► je členem Asociace hudebních festivalů ČR
► představuje významné tuzemské a zahraniční umělce
► nabízí široké spektrum hudby od 15. století až po 21. století
► je žánrově zaměřen na klasickou hudbu, jazz, folklór, muzikál, operu i crossover
► probíhá v atraktivních a zajímavých prostorách Českého Krumlova a jeho okolí a zejména v unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov
► je největší kulturní událostí Jihočeského kraje, která je navštěvována politickou reprezentací, členy diplomatického sboru, významnými osobnostmi hospodářské sféry a návštěvníky z tuzemska i zahraničí
► pořádá Auviex, s.r.o. společně s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov, o.s. a Národním památkovým úřadem ÚOP České Budějovice
Fotogalerie předchozích ročníků:

Kompletní servis & rezervace vstupenek


Infocentrum Český Krumlov

Pobytové programy - ubytovací servis - průvodcovské služby - vstupenkové centrum

Infocentrum Český Krumlov
náměstí Svornosti 2
381 01 Český Krumlov
tel.: +420 380 704 622
e-mail: info@ckrumlov.info
www.ckrumlov.info/infocentrum

Poloha na mapě | Google Street View
GPS: 48°48'38.91" 14°18'55.44"
Ohlédnutí za rokem 2019