Aktuality > 2018

Andělské adventní Kláštery

Andělské tvoření, trh jako z pohádky, řemeslné dílny i komentované adventní prohlídky ve svitu svící - to vše na Vás čeká v předvánočním čase v Klášterech Český Krumlov!

Je pro vás přichystána spousta společného tvoření, objevování a kultury. Ve svátek 17. listopadu vás čeká malý klášterní jarmark a velké andělské tvoření, při kterém si můžete vyrobit andělské kostýmy, křídla, svatozáře, čelenky s hvězdou či lampiony. S těmi se poté můžete účastnit Andělského průvodu, který 7. prosince v 17.00 hodin vyjde ze Seminární zahrady před hotelem Růže, projde městem a skončí na Klášterním dvoře, kde vyvrcholí setkáním s režisérem filmu Anděl Páně 2 Jiřím Strachem. 17. listopadu si zároveň nenechte ujít výjimečnou komentovanou exkurzi spojovací chodbou mezi klášterním kostelem a Horním hradem, tentokrát včetně úseku vedoucího k zámeckým zahradám. Krumlovský hrnčíř Karel Dvořák s přáteli představí 24. listopadu na Klášterním dvoře alternativní možnosti vypalování keramiky plynovým plamenem.

První adventní sobotu 1. prosince přivítáme pohádkovým klášterním jarmarkem a tvořením, které bude kromě výroby andělských doplňků obohaceno o další vánoční drobnosti a dárečky. Večer k nám pak již potřetí zavítají studenti Interational School of Prague se staroanglickými duchovními skladbami. V sobotu 8. a 22. prosince nabídneme našim návštěvníkům nejen další pohádkové jarmarky, ale také adventní komentované prohlídky Klášterů za svitu svící. 15. prosince doplní pohádkový jarmark opět vánoční tvoření všeho zářivého nebo voňavého a také tradiční Česká Mše Vánoční J. J. Ryby v podání Smyčcového orchestru Český Krumlov a Chrámového sboru Velešín. V době prázdnin nakonec můžete přijít nasát vánoční atmosféru na komentovanou prohlídkou nasvícenými Kláštery.

V Interaktivní expozici na Vás čeká nová výstava "SŮL NAD ZLATO ANEB DÁ SE VAŘIT BEZ SOLI?", která osloví celou rodinu! Výstava představí několik nejznámějších stylizovaných scén z fenomenální pohádky, zavede vás do kuchyně, na sladkou hostinu anebo do komnaty princezny Drahomíry. Čekají na vás vybrané dochované originály kostýmů i jejich stylizované repliky na vyzkoušení. Po dobu trvání výstavy si můžete vytvořit i svůj solný obraz a zůčastnit se tak soutěže o zážitkový pobyt v Solnohradsku pro celou rodinu!

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.