Aktuality > 2008

Festival komorní hudby Český Krumlov 2008

V pátek, 27. června zahájí Festival komorní hudby Český Krumlov svůj 22. ročník, který nabízí ve svém programu koncerty špičkových osobností současného českého interpretačního umění.

V tomto roce bude už pošesté vrcholem Festivalu komorní hudby Český Krumlov jedinečná akce, jejíž cílem je přenést posluchače o celých 300 let zpátky, s názvem Barokní noc na zámku Český Krumlov ®. Večer oslavující hudbu, tanec a operu je situován do interiérů a exteriérů krumlovského zámku. Začíná už na nádvoří krátkým přípitkem za doprovodu žesťových kapel. V Maškarním sále se posluchači přenesou na barokní ples s tanečními, baletními a divadelními scénami. Pokračuje se Plášťovou chodbou k nejpozoruhodnější perle Českého Krumlova – Baroknímu divadlu. Ačkoliv bylo barokních divadel ve své době po celé Evropě více než 400, do dnešní doby přežily pouze tři.

Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek

To nejzachovalejší se nachází právě v Krumlově. Protože Správa státního zámku a Nadace barokního divadla chce udržet divadlo v co nejlepším stavu, dovoluje obvykle omezený počet představení za rok. A právě dvě z nich jsou součástí naší Barokní noci. V letošním roce to bude uvedena v podání Collegia 1704 jednoaktová opera Christopha Wilibalda Glucka „Číňanky“ na libreto dvorního císařského básníka Pietra Metastasia. Tato opera je vtipnou operní parodií, situovanou do Číny, kdy jsou tří mladé Číňanky – Lisinga, Sivene a Tingia – překvapeny příjezdem bratra Lisingy Silangem z Evropy. Ten vypráví o všem možném, co je právě v Evropě v módě a neopomene vylíčit operu s jejími zvláštnostmi.

Pro ukrácení dlouhé chvíle se pak rozhodne společnost předvést nejrůznější operní scény tak, jak je možné je podle Silangova líčení shlédnout na evropských scénách. A tak Lisinga předvádí tragickou scénu Andromache, Sivene a Silango zpívají pastorální dialog Licoris a Tirsis a Tangia komickou roli mladé Pařížanky před zrcadlem. Kratochvilná komedie byla provedena poprvé v roce 24. září 1754 jako vyvrcholení velkolepých slavností na zámku Marchfelder u Vídně k poctě císařského páru.

V pomyslných stopách barokních pánů se za zvuku hudby po skončení představení obecenstvo přesune na zahradní slavnost s divadlem, hudbou, barokním ohňostrojem a dobovými zvyklostmi inspirovanou hostinou.

Ivan Ženatý a Katarína Ženatá, 7. července 2005, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek Josef Suk a jeho přátelé - Josef Suk - housle, Miroslav Ambrož - housle, Karel Untermüller - viola, Jiří Bárta - violoncello, Jan Simon - klavír, Maškarní sál zámku Český Krumlov, 5.7.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek

V tradiční disciplině komorní hudby pro sestavu smyčcového kvarteta uslyšíme tentokráte dva domácí špičkové soubory – Pražákovo kvarteto a dámský Kapralova Quartet. Kromě vlastní prezentace každého z nich uvedou na závěr večera jeden z klenotů světové komorní hudby Oktet pro smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Skladby nejstaršího období evropských hudebních dějin budeme poslouchat v autentickém podání vokálního ansámblu Davida Ebena Schola Gregoriana Pragensis, Eva Bublová bude věnovat svůj varhanní recitál v chrámu sv. Víta „barokním klenotům“ ve spolupráci s mladou pěvkyní Barborou Poláškovou, podobně jako naše přední současná cembalistka Monika Knoblochová s violoncellistou Jiřím Bártou. Rovněž na závěrečném večeru v půvabném Maškarním sále krumlovského zámku zazní perla barokní hudby – slavný koncertantní cyklus Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho v podání houslového virtuóza Ivana Ženatého a slovenského komorního souboru Cappella Istropoliana, která přednese na stejný námět komponované dílo od „krále tanga“ argentinského skladatele Astora Piazzolly.

Přesahy do jiných hudebních oblastí a žánrů charakterizují ojedinělé trio houslisty Pavla Fišera, cellistky Margit Klepáčové a japonské sólistky na bicí nástroje Hondy Junko, s nimiž jako host vystoupí zpěvačka Iveta Kováčová. Festival komorní hudby Český Krumlov se snaží oslovit svým programem nejen posluchače klasické hudby, ale také příznivce jiných žánrů. Pořádáme proto každý rok vždy jeden koncert z „ne-vážného“ hudebního světa. I zde je však naší hlavní prioritou kvalita umělců. V minulých letech jsme tak mohli v Českém Krumlově přivítat Michala Prokopa, Jarka Nohavicu a Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou či Antonína Gondolána. V letošním ročníku vystoupí v rámci „populárního“ koncertu 1. července pravidelný host našeho festivalu multinstrumentalista Jiří Stivín.

Kompletní program festivalu: www.ckrumlov.cz/fekohu