Sezónní nabídky > 2008

Vrcholné kulturní a společenské zážitky v Českém Krumlově v roce 2008

Mezinárodně uznávaná galerie Egon Schiele Art Centrum připravuje s pekingskou Národní galerií (NAMOC) a Národní galerií v Praze výstavu Tradiční čínské umění. Expozice představí malbu, dřevoryty, kaligrafii i stínové divadlo.

Od února do dubna se stanou unikátní prostory ateliérů Egon Schiele Art Centra domovem pro mladé čínské umělce, kteří budou v ateliérech po dva měsíce pracovat, a jejich práce budou v letošní sezoně vystaveny. Další expozice budou věnovány dílu Hermanna Stennera, čeští umělci budou zastoupeni fotografem Jindřichem Štreitem, Jiřím Surůvkou a Janem Autengruberem.  

Tradiční čínské umění, Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov 2008 .. Synové Josefa Seidela, 20. léta 20. století,  © Českokrumlovský rozvojový fond spol. s r.o.

Mezinárodní galerie výtvarného umění, umístěna v rozsáhlých třípodlažních podzemních prostorech IV. zámeckého nádvoří, pokračuje v úspěšné výstavě "Socha a šperk", jejímž cílem je představení současné autorské tvorby českého šperku v kontextu 15. ročníku Mezinárodní výstavy současného sochařství. Výtvarný projekt "Nová estetika" představí v Galerii české kultury tvorbu českých a zahraničních umělců v kategoriích sochařství, malířství, fotografie a design.  

V červnu přibude na muzejní českokrumlovskou scénu významná atraktivita. Muzeum Fotoateliér Seidel otevře expozici kompletně zachovaného fotoateliéru "krále šumavských fotografů" Josefa Seidela a jeho syna Františka. Fotoateliér v Linecké ulici představí nejen unikátní fotografie města, lidí, tehdejších zvyků a folklóru z přelomu 19. století a první poloviny 20. století, ale i unikátní prostory a zařízení domu, ve kterých Seidelova rodina žila.

Neopakovatelný zážitek slibuje návštěva představení otáčivého hlediště Jihočeského divadla  umístěného v zámecké zahradě. Letošním divadelním bonbónkem je bezpochyby představení Verdiho opery Síla osudu (La forza del destino), pořádaného ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov. Kromě premiéry 18. července se uskuteční dalších pět repríz. Ve dvou hvězdných mezinárodních obsazeních se představí pěvci Metropolitní opery a jiných významných operních domů.

Carl Orff: Carmina Burana, Jižní terasy zámku, 20.7.2007, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: © Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček Jeanine Thames - soprán (USA), Annamaria Popescu - mezzosoprán (Kanada), Allan Glassman - tenor (USA), Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent: Gottfried Rabl (Rakousko), Otáčivé hlediště, 25.8.2007, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov

V rámci 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který se uskuteční letos od 18. července do 23. srpna, je připraveno 27 výjimečných večerů, vycházejících především z klasické hudby, zahrnující komorní koncerty, recitály, varhanní koncerty či představení v zámeckém barokním divadle.

I letošní ročník Festivalu komorní hudby láká specialitou pro náročné. Organizátoři opět připravují tradiční velkolepou rekonstrukci zámecké slavnosti z 18. století, Barokní noc na zámku Český Krumlov ®. Festival komorní hudby bude trvat od 27. června do 6. července 2008.

I v roce 2008 se můžete těšit na celou řadu městských slavností. Na 5. února připravuje Základní umělecká škola v Českém Krumlově společně se Střední umělecko průmyslovou školou sv. Anežky české masopustní průvod, na jehož přípravě se budou podílet i někteří krumlovští výtvarníci. Nechat se okouzlit májovým Krumlovem můžete ve dnech 30. dubna až 1. května, přijďte společně oslavit příchod jara, zažít tradiční stavění máje a pálení čarodějnic. Do renesančního hávu se oblékne město ve dnech 20. až 22. června při Slavnostech pětilisté růže.

Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek Den s handicapem – Den bez bariér, 8. - 9.9.2007, Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek Slavnosti pětilisté růže 21. - 24.6.2007, Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek

Handicapovaným spoluobčanům otevře město své brány od 13. do 14. září. Smyslem letošního pátého ročníku Dne s handicapem - Dne bez bariér je zpřístupnit vybrané kulturní památky návštěvníkům s tělesným, zrakovým, sluchovým či jiným postižením a umožnit jim podívat se tam, kam se běžně dostanou jen s obtížemi nebo vůbec.

Podzimní oslavy svátku sv. Václava, patrona české země a Českého Krumlova, dobrého jídla a pití, Svatováclavské slavnosti, zažije město od 26. do 28. září. Místními občany i turisty stále více oblíbený program Adventu a Vánoc v Českém Krumlově, do jehož přípravy a realizace se zapojuje  čím dál větší množství krumlováků, se bude konat v období od 30. listopadu 2008 do 6. ledna 2009.

Prožijte s námi tyto i celou řadu dalších kulturních a společenských zážitků ve městě, které vám nabídne pokaždé něco navíc. Podrobné a aktualizované informace o připravovaných akcích naleznete na www.ckrumlov.cz/akce.