Aktuality > 2008

Masopust v Českém Krumlově

Fotogalerie

V krumlovské základní umělecké škole (ZUŠ) se už nedočkavě těší žáci i učitelé na pestrobarevný průvod a veselé kousky, které připravují pro letošní masopust. Ve výtvarném oboru vznikají nové úžasné masky, tentokrát v jiném, africkém stylu, neboť součástí průvodu bude vedle benátských masek také delegace z Afriky. Proč zrovna Afričané v krumlovském masopustu? Inspirace pestrobarevnou africkou kulturou, rituály i tanci v maskách byla pro nás Evropany vždy fascinující. Podobně jako žáci ZUŠ, i jejich starší kamarádi, studenti Střední umělecko průmyslové školy sv. Anežky české, si připravují masky, kterými jistě překvapí a okouzlí krumlovské spoluobčany. Průvodu bude opět korunovat Divadlo Continuo.

Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Lubor Mrázek

Možná, že se připojí se svými nápady také další krumlovští výtvarníci.

Masopustní průvod se vydá na pouť v úterý 5. února v 16. hodin od městského divadla. První zastavení čeká diváky na nádvoří Prelatury, kde se střetne Masopust a Půst, na náměstí bude pak Půst připoután. Celý průvod zamíří až na první zámecké nádvoří, začne více převažovat postní skupina nad masopustní a při zpáteční cestě na náměstí bude naopak spoután Masopust a začne tak postní období. Průvod bude doprovázen malými hudebními soubory žáků ZUŠ.

Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Lubor Mrázek Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Lubor Mrázek Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček

Masopust je původem pohanská tradice, která svojí historií zasahuje až do antického období. Tyto oslavy osvobozovaly od starostí všedního života hlavně svým obsahem, což bylo hodování, opilství a všechny možné způsoby nestoudnosti a svévole.

Prožijte s námi v Českém Krumlově oslavy osvobozující od starostí všedního života.