Aktuality > 2007

Český Krumlov oslaví svatého Václava

Již pošesté za sebou ožije město Český Krumlov koncem září tancem a zpěvem, v krčmách poteče pivo proudem a podávat se bude speciální menu. Řada galerií a muzeí otevře pohostinně své brány návštěvníkům bez rozdílu věku. Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově patří všem a všem také nabízejí zábavu, ponaučení a nevšední zážitky. Letošní třídenní oslavy jsou součástí 15. výročí zápisu města Český Krumlov na seznam památek UNESCO.

Přehlídka dětských folklórních souborů, Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006, foto: © Lubor Mrázek Regionální muzeum v Českém Krumlově, Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006, foto: © Lubor Mrázek Wax Museum, Kájovská ul., Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006

Letošní Svatováclavské slavnosti, konané 1 100 let po narození patrona země i města, vinařů i pivovarníků, sv. Václava, přinesou některé novinky.

Jednu z výrazných změn v programu, které budou součástí letošního ročníku Svatováclavských slavností, tvoří Mezinárodní folklórní festival Český Krumlov, jehož účastníci roztančí krumlovské ulice i rozmanitá zákoutí centra historického města, a to již v pátek odpoledne. 1. ročník Mezinárodního folklórního festivalu Český Krumlov pořádají Dům dětí a mládeže a Folklórní soubor Růže Český Krumlov. Navazuje na několikaletou tradici přehlídky dětských folklórních souborů. Své umění předvedou např. domácí soubory Růže a Jitřenka, Úsviťáček z Českých Budějovic, pardubický Perníček, valašskomeziříčské Ovečky, Krakowiak z Polska a další. Soubory vystoupí na náměstí Svornosti, v pivovarských zahradách, v rámci Roztančeného města v ulicích a různých místech centra.

K oslavám 85. výročí založení Sdružené obce baráčníků Vitoraz v Českém Krumlově čeká na návštěvníky v pivovarských zahradách Baráčnická rychta. V sobotu budou pak Baráčníci oslavovat své založení v Egon Schiele Art Centru a jejich následný vyzdobený průvod městem potěší nejedno oko.

Egon Schiele Art Centrum, Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií, Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006, foto: © Lubor Mrázek Svatováclavský trh na Náměstí Svornosti, Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006, foto: © Lubor Mrázek Zámecká lékárna, I. zámecké nádvoří, Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií, Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, 28.9. - 1.10.2006, foto: © Lubor Mrázek

Pořadatelé Svatováclavských slavností myslí při výběru programu i na děti. Ani ty letos nepřijdou zkrátka. Na dětském hřišti v Hradební ulici pro ně bude připraveno Svatováclavské Šípkování s možností celé řady soutěží, her a zábavných přírodovědných aktivit. Speciálně dětem bude také věnováno nedělní Dopoledne otevřených srdcí, kdy se budou moci zdarma svézt na pohádkovém voru po Vltavě a navštívit vybrané dětské expozice v krumlovských muzeích.

Řada aktivit slavností je již prověřených předešlých ročníků. Oblíbený Svatováclavský trh na náměstí bude propagovat i výrobky národní značky kvality Klasa. Trhovci nabídnou pestrý sortiment zboží i občerstvení. Potěší slavnostní koncert, Svatováclavská mše svatá, Umělecký happening k svátku sv. Václava, Folklórní inspirace - inspirace folklórem s vystoupením řady hudebních skupin, setkání Václavů a Václavek s podpisy do pamětní knihy a pokusem o rekord v počtu lidí s tímto jménem na jednom místě, prohlídky kostela sv. Víta a kaple sv. Václava s výkladem, Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií se vstupem zdarma. Deset vybraných restaurací nabídne speciální Svatováclavská menu - chutná jídla české kuchyně připravená dle starých receptů z tradičních surovin. Svatováclavský Podvečerník se Swingtriem a zajímavými hosty nabídne v regionálním muzeu také křest nové knihy Jana Vaněčka z Českého Krumlova Povídky z krumlovského Česka. Vyhledávanými budou bezpochyby i exkurze do pivovaru Eggenberg.

Navštivte Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově a ochutnejte tradice v našem podání.

Program a podrobnější informace na www.ckrumlov.cz/svs2007