Aktuality > 2007

Rakouský Freistadt představuje osobnosti a tvorbu Josefa a Františka Seidelových a Heinricha Melzera

.. Prohlédnout si díla fotografů Josefa a Františka Seidelových a Heinricha Melzera nabízí výstava v zámeckém muzeu v rakouském Freistadtu. Expozice s názvem Fotografická paměť, jež byla zahájena 23. června, bude zpřístupněna každý den, včetně svátků a víkendů, až do 28. října 2007.

Těžištěm prezentace je dílo Josefa Seidela, jehož tvorba je srovnávána s dílem freistadtského fotografa Heinricha Melzera. Výstava si klade za cíl zprostředkovat pohled na kreativitu, mnohotvárnost a tvorbu těchto dvou fotografů, a to nejen z hlediska fotografického, ale i politického, sociálního a společenských podmínek, ve kterých oba fotografové žili.

Výstavou v Mühlviertel Schlossmuseum Freistadt se nese jedno hlavní téma: Historická fotografie v jižních Čechách a v Mühlviertelu. Důvodů je hned několik. Zaprvé zde v počátcích fotografie do konce 1. světové války působila řada fotografů a druhým důvodem byl samozřejmě senzační nález fotografických desek rodiny Seidelovy v Českém Krumlově.

Tvorba obou fotografů vykazuje několik zajímavých podobností. Oba například fotografovali „přeshraničně“. Seidel v Mühlviertelu a Melzer v jižních Čechách. Společná výstava fotografií v zámeckém muzeu ve Freistadtu tak prezentuje velkou podobnost, ale i řadu rozdílných aspektů jejich tvorby.

Součástí expozice je i fotografická tvorba jednoho z nejvýznamnějších rakouských uměleckých fotografů naší doby, pana Prof. Gerharda Trumlera. Tento významný fotograf, který je považován za doyena rakouské černobílé fotografie, vytvořil unikátní dokumentaci světa bydlení a práce fotografa Františka Seidela.

Partnery výstavy jsou Českokrumlovský rozvojový fond, Muzeum Fotoateliér Seidel, Hornorakouské zemské muzeum a Zámecké muzeum Freistadt.