Konference "Svět barokního divadla", která proběhla od 11. do 13. června, se letos konala již po třetí. Organizovala ji Nadace barokního divadla ve spolupráci s českokrumlovským zámkem, tentokrát na téma osvětlení barokního divadla, mašinérie a dekorací.
Mezi sedmdesáti přednášejícími a posluchači z 16 zemí (USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Velká Británie, Itálie, Francie, Malta, Švédsko, Dánsko, Německo, Rakousko, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, Česká republika) byli divadelní vědci, režiséři, choreografové, restaurátoři či ředitelé muzeí. Kromě odborných přednášek účastníci shlédli také experimentální představení barokní opery a prohlídka depozitářů zámeckého barokního divadla.
Českokrumlovská konference o problematice barokního divadla je ve světě ojedinělá. Za tři roky se stala mezi odborníky proslulou a zájem o účast či o sborník přednášek projevuje stále více teatrologů i odborníků z příbuzných oborů z celého světa.
Konference se příznačně odehrává v místě, kde lze najít jedno z mála zachovaných barokních divadel v Evropě. Českokrumlovské zámecké barokní divadlo si zaslouží označení světový unikát pro značnou míru autenticity - budova, mašinérie i dekorace jsou takřka zcela původní. Kromě toho se zachovalo také 13 souborů dekorací (kulisy, prospekty), přes 600 kostýmů a kostýmních doplňků, jako jsou rukavice, boty či opasky herců, přes 150 rekvizit, 50 efektových strojů. K tomu nutno přičíst původní repertoár ze 17., 18. a 19. století – libreta, scénáře, partitury. Nikde jinde se barokní divadlo v takové míře nezachovalo.
V současnosti se v divadle nehraje, výjimkou jsou experimentální představení u příležitosti odborných konferencí. Aby měli i ostatní zájemci možnost vidět dobové představení barokní opery, loni poprvé se konala v rámci Festivalu komorní hudby tzv. Barokní noc – propojení představení, koncertu a zahradní zábavy období baroka. Pro velký úspěch se Barokní noc opakuje 25. a 26. června 2004. Divadlo je možné zhlédnout jako návštěvník českokrumlovského zámku, je mu věnována jedna prohlídková trasa.
Práce na restaurování divadelního vybavení a na obnově divadla se datují od roku 1966. Nyní je z velké části dokončeno restaurování hlediště, z části i jeviště, dekorací a rekvizit. Restaurátoři postupně pracují na fondu kostýmů a technického zařízení.
Funkci mašinérie v plném rozsahu dnes již nikdo nezná. Při experimentálních představeních či výměnách kulis mašinisté, jevištní mistři a režiséři objevují zapomenuté principy barokního divadla – a stále nikomu není jasné, jak se například naráz domlouvaly desítky techniků při výměně scény, když neměli vysílačku.
Foto: © 2004 Lubor Mrázek