V sobotu dne 8.5.2004 proběhl na území obce Zlatá Koruna pietní akt k uctění památky místních civilistů a maďarských vojáků, kteří padli na konci 2. světové války.
V souvislosti s touto akcí vydal Obecní úřad ve Zlaté Koruně publikaci „Květnové události roku 1945 ve Zlaté Koruně, Rájově a okolí“, která mapuje tyto osudové dny. Autorem publikace je Antonín Decarli, bývalý starosta obce. Vydání publikace podpořilo velvyslanectví Maďarské republiky v ČR.
Připraveného programu se zúčastnili VIP hosté (např. - velvyslanec Maďarské republiky v ČR Kristóf FORRAI) i široká veřejnost.
Čestná stráž u památníku padlých maďarských vojáků v Rájově, 8.5.2004
Maďarská delegace u památníku v Rájově, 8.5.2004
Položení věnců u památníku maďarských vojáků padlých na konci 2.sv.v. světové války maďarskou delegací na čele velvyslancem Maďarské republiky v ČR Krištófem Forrai (uprostřed).
Příslušníci Československé obce legionářské a Svazu veteránů u památníku v Rájově
Památku padlých maďarských vojáků uctili i představitelé Československé obce legionářské: Milan Mojžíš (vpravo) a předseda jihočeské organizace Sdružení veteránů ČR Tibor Horváth
Čestná stráž u společného hrobu padlých civilistů a maďarských vojáků ve Zlaté Koruně
Pietní akt po uložení věnců u památníku v Rájově pokračoval na zlatokorunském hřbitově.
Vojenský přidělenec MR v ČR plk. Ervin SZTEHNO a pplk. Dr. Jozsef RAVASZ z historického ústavu Budapešť u společného hrobu ve Zlaté Koruně, 8.5.2004
Maďarští vojenští představitelé uctili památku vojáků a civilistů padlých na sklonku 2. světové války
Proslov u společného hrobu - Proslov starosty Zlaté Koruny a Velvyslance MR v ČR
Starosta obce Zlatá Koruna Milan Štindl (uprostřed) pozdravil hosty a přítomné občany, vyzdvihl význam již 59 let trvající tradici vzpomínkového aktu a spolupráci s Maďarskou republikou.
Maďarský velvyslanec poděkoval za udržování památky padlých maďarských vojáků a vyzvedl význam česko-maďarské spolupráce.
Pietní akt na zlatokorunském hřbitově, 8.5.2005
Foto: Tibor Horváth