Aktuality > 2012

Svatováclavské slavnosti 2012

Podzimní oslava vynikajícího jídla a pití se spoustou zábavy a kulturních představení se letos chystá na 28. - 30. září. Hold bude vzdán sv. Václavovi, patronovi české země, pivovarníků a vinařů, stejně tak jako se vzpomene státní svátek České republiky a 10 let od ničivých povodní.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov Stejně jako první ročník Svatováclavských slavností je i tento ročník po deseti letech věnován všem, kteří pomohli městu Český Krumlov a jeho obyvatelům „opět nad vodu". Na náměstí Svornosti bude od pátečního poledne po celou dobu slavností k vidění svatováclavský jarmark s tradičním zbožím a pochutinami, oficiálně pak budou slavnosti zahájeny 28. 9. v 18.00 hodin. Již v odpoledních hodinách se ale v ulicích města objeví pestré kroje. Tanečníci Mezinárodního folklorního festivalu se podělí o své umění a předvedou, jak úzce je folklor a tanec spjat. V duchu hudby a tance bude pojat i páteční večer, návštěvníci se mohou těšit na skupinu Lakomá Barka, Bratři Karamazovi nebo koncert ke 30. výročí založení úspěšné kapely Klíč.

Sobotní program znovu přinese do města Mezinárodní folklórní festival a tradice. Soubory Mionší z Dolní Lomné, Marjánek z Mariánských Lázní nebo Úsvitáček z Českých Budějovic a mnoho dalších již od 10 hodin ovládnou podium. Ti návštěvníci, kteří se pyšní jménem Václav či Václava by se neměli zapomenout podepsat v pamětní knize u krumlovského Infocentra na náměstí Svornosti. Jejich společné setkání je pak naplánováno na sobotní podvečer, v 17.30 hod bude vyhlášena „václavská" soutěž spojená s fotografováním. V 18.00 hodin pak proběhne společné setkání a poděkování dárcům a dobrovolníkům při odstraňování povodňových škod v roce 2002.

V sobotu ve večerních hodinách vystoupí nová českokrumlovská hudební formace - Chlapi v sobě. Zbrusu nová skvadra osvědčených muzikantů zahraje ty největší hity československé rockové a popové hudební scény. Nebude chybět ani návštěvníky oblíbená Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií. Ve 20 hodin muzea a galerie zdarma otevřou své brány a vznikne jedinečná možnost nahlédnout do zajímavých expozic. V zahradách pivovaru Eggenberg si přijdou na své během sobotního odpoledne plného her také děti. Partner akce, Jednota, pro ně připravil zajímavé ceny a dárky. Spoustu zábavy slibuje hudební a divadelní pásmo pro děti, skákací hrad, trampolína, facepainting, výtvarné dílny, hry, prezentace a ochutnávky regionálních potravin a farmářský trh. Novinkou letošních slavností bude adrenalinová lanová dráha nad řekou Vltavou, která přinese pro vás i vaše děti jistě nezapomenutelný zážitek. V rámci Svatováclavských slavností bude v Mincovně na II. zámeckém nádvoří vystavena Legenda o sv. Václavu, část obrazového rukopisu Liber depictus, takzvaného Krumlovského kodexu, který byl vytvořen v minoritském klášteře v Českém Krumlově a je významným dokladem středověké knižní „kresby" poloviny 14. století.

Program slavností pokračuje v neděli mimořádnými prohlídkami kostela a kaple sv. Václava, vystoupením divadelního souboru Rovnátka a slavnostním koncertem k poctě sv. Václava. Na neděli jsou rovněž připraveny prohlídky města s průvodcem. Během slavností je také možno rezervovat si divadelní prohlídku muzeem Fotoateliér Seidel a nahlédnout tak do domácnosti a podniku manželů Seidlových.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v programu Svatováclavských slavností.

Všechny v těchto dnech srdečně zveme k návštěvě Českého Krumlova, podzimní oslavě dobrých přátelství, společné historie a osudových setkání, dobrého jídla a pití se spoustou zábavy a her.

Více informací naleznete na www.ckrumlov.cz/svs2012 a v programu ke stažení.

 Svatováclavské slavnosti Český Krumlov Svatováclavské slavnosti Český Krumlov Svatováclavské slavnosti

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov Svatováclavské slavnosti Svatováclavské slavnosti Český Krumlov

Poděkování za podporu patří všem partnerům a organizátorům akce.

Pořadateli Svatováclavských slavností jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., svatováclavské trhy zajišťuje Hana Pelzová. Produkci a program slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Generálním partnerem Svatováclavských slavností je Budějovický Budvar, n. p.

Hlavními partnery Svatováclavských slavností jsou Česká centrála cestovního ruchu-CzechTourism, ČEVAK, a. s., CARTHAMUS, a. s., EUROVIA CS, a. s., Odštěpný závod oblast Čechy západ, Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici, Linde Pohony, s. r. o. a Jihočeský kraj.

Partnery akce jsou Schwan Cosmetics CR, s. r. o., Kaufland Česká republika, v. o. s. a Pivovar Eggenberg, a. s.

Mediální partneři akce jsou: Týdeník 5+2 dny, Hitrádio Faktor, Český rozhlas České Budějovice, Českokrumlovský deník, Mladá fronta DNES, Ozvěny z měst a obcí Českokrumlovska a Oficiální informační systém města a regionu Český Krumlov.