Aktuality > 2010

Českokrumlovská zábava pokračuje i v září!

Léto se s námi pomalu loučí, ale Český Krumlov má stále co nabídnout. Jazz, folklór, kouzlo historie i zábava pro handicapované. To vše vás v Českém Krumlově čeká během září!  

Během prvních zářijových dnů rozehrají v Českém Krumlově čeští i zahraniční hudebníci své nástroje v rytmu jazzu. Festival Jazzky Krumlov (8. - 11. 9.) přivítá kapely jako Bucinatores, Sanyland nebo známou dvojici hudebníků a šoumenů, Matěje Rupperta a Romana Holého. V každém případě je na co se těšit.
Hudební nabídku doplňuje koncert skupiny Kryštof (3. 9.) nebo koncert Adama Katony (21. 9.) z cyklu Hudební sklepy divadelního klubu Ántré. Milovníky historie a vážné hudby jistě zaujme historická rekonstrukce opery Giuseppe Scarlattiho (11. 9.), která bude uvedena v malebném prostředí Maškarního sálu.   

Den s handicapem O víkendu 11. - 12. září ukáže město svou pohádkovou krásu také handicapovaným návštěvníkům. Díky akci Den s handicapem - Den bez bariér z města jakoby zmizí všechny překážky a handicapovaní tak mohou navštívit komnaty krumlovského zámku, některé místní galerie a muzea nebo zažít dobrodružnou vyhlídkovou plavbu na voru. Ale nejen pro ně je na náměstí připraven zábavný program plný hudby, divadla a humoru.

Do obvykle nepřístupných zákoutí krumlovských klášterů, kaple na Křížové hoře nebo synagogy budete moci nahlédnout během Dnů evropského dědictví (11. - 19. 9.). O své poznatky se s vámi rádi podělí odborníci na historii, architekturu nebo umění. Letošní téma Dnů evropského dědictví je „Duše památek".

Příběh města Český Krumlov - tak zní titul výstavy, která vás provede minulostí města od roku 1309 až do roku 2009. Výstava mimo jiné přináší jedinečnou příležitost zhlédnout originál listiny z roku 1309 s pečetí Jindřich z Rožmberka, obsahující první písemnou zmínku o městě. K vidění bude i množství unikátních archeologických, řemeslných či uměleckých exponátů. První část výstavy, mapující období 1309 - 1945, bude v Regionálním muzeu zpřístupněna od 23. září.  

Svatováclavské slavnosti Patrona české země, ale i pivovarníků a vinařů, svatého Václava, pak město oslaví poslední zářijový víkend. Svatováclavské slavnosti (24. - 28. 9.) lákají nejen na folklór, jarmark či gastronomické zážitky, ale čeká vás také noc otevřených muzeí a galerií nebo svatováclavské balónové létání. Těšit se můžete také na novinku slavností, barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum.

Nejen vodáci ocení kuriózní plavidla všech možných tvarů a barev, která se pokusí zdolat trasu Vyšší Brod - Rožmberk nad Vltavou. Již 38. plavba kuriózních plavidel odstartuje 4. září ve 13.27 pod lipenskou hrází. A pro ty, co se lépe cítí na souši, budou připraveny spousty soutěží a bohatý kulturní program. Vystoupí kapely Olympic Revival, Satisfuction nebo Garant.

Na hrad Rožmberk vás zve samotný Petr Vok. Provede vás hradními komnatami a zavzpomíná na svůj život renesančního šlechtice. V klášteře ve Zlaté Koruně zase zazní varhanní recitál v podání Jaroslava Tůmy (10. 9.) a za strašidly se vydejte na Vítkův hrádek (4. 9.). Čeká vás vyprávění spisovatele H. Klimka, vědma nebo country kapela. Country muzika na Vítkově hrádku zazní i při ukončení sezóny 25. září.

Návštěvníky však přivítají i českokrumlovská muzea či galerie. A ti aktivnější jistě uvítají různorodou sportovní nabídku.