Aktuality > 2013

Festival vína si podmanil Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov, Zahradní slavnost vína, 16.11.2013 Festival vína si podmanil Český Krumlov, což dokázala i sobotní Zahradní slavnost vína, kde počet účastníků překonal veškerá očekávání. Přišlo jich přes 750, přičemž vyhřívané stany v Pivovarské zahradě se začaly plnit hned po obědě. Po třetí hodině odpolední už byla všechna místa k sezení u hudby a občerstvení beznadějně zaplněná a na ochutnávky více než stovky druhů vín stáli lidé fronty. Nebylo divu - ukázky toho nejlepšího ze svých vinoték přivezli do Českého Krumlova vinaři z Moravy, Slovinska, Německa, Rakouska, Maďarska a Itálie. „Nebylo snadné získat pro tuto akci tolik vinařů, protože v listopadu mají spoustu práce," podotkl Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu, které akci uspořádalo ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem.

Za žetony prodávané za symbolickou pětikorunu bylo možné naplnit chuťové pohárky do sytosti a naučit se vnímat rozdíly mezi jednotlivými druhy vín, přičemž výrobci o lahodném moku se zájemci rádi a ochotně diskutovali. Své poznatky návštěvníci pečlivě zapisovali do katalogu vín, jehož součástí byl i hlasovací lístek o nejlepší víno degustačního večera. V bílých vínech zvítězil Lahofer Dobšice s ryzlinkem rýnským 2011, který zároveň letos v září vyhrál největší odbornou soutěž České republiky ve Valticích a získal titul Král vín 2013. „Návštěvníci prokázali velkou odbornou zdatnost a shodli se s odborníky," upozornil Fučík.

Velmi praktickým vynálezem se při slavnosti ukázal být závěsný systém na degustační sklenku, kterou bylo možné nosit na krku a nechat si do ní pohodlně dolévat podle chuti. Uvolněnou atmosféru povznášela hudba kapel Chlapi sobě a Medicimbal, vhod přišly i gastronomické lahůdky včetně výběru sýrů Madeta.

Festival vína pokračuje až do konce listopadu a většina programů už je beznadějně vyprodaná. Na Zahradní slavnost vína se ale bude dlouho vzpomínat a lze očekávat, že se dočká příští rok opakování, tentokrát už potřetí. „Těšíme se, že se postupně stane hezkou tradicí uplatnitelnou i v cestovním ruchu, protože listopad je obdobím, kdy ve většině míst nabídka akcí nebývá tak široká. Věříme, že festival se stane důvodem, proč do Krumlova přijet zrovna v tuto dobu. Vznikl jako příjemná sousedská akce i jako příležitost propagovat místní gastronomii, která je v našem kraji významným odvětvím," shrnul ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger.

Festival vína Český Krumlov, Zahradní slavnost vína, 16.11.2013 Nadchlo ho, že do Pivovarské zahrady začali přicházet lidé okamžitě po zahájení, takže brzy začalo být ve stanech pěkně rušno. Tato atmosféra potěšila i Güntera Brandla z Zöbingu v rakouském Kamptalu, který obdobné akce zná z jiných měst a očekával spíš pozvolnější rozjezd.  V Českém Krumlově byl poprvé, dostal osobní pozvání od ředitele Reitingera - mimo jiné jako držitel ceny za nejlepší evropský ryzlink 2012. „Na víně je pěkné to, že nezná hranic," konstatoval reprezentant vinařství z oblasti, odkud putovalo kdysi víno i na českokrumlovský zámek. Není divu, protože bydlí v místě vzdáleném od Krumlova pouhé dvě hodiny. Přesto byl pan Brandl v Českém Krumlově poprvé. Město ho uchvátilo, stejně tak průběh Zahradní slavnosti. „Je znát, že tato akce organizátory baví.  Je velmi dobře vymyšlená a líbí se mi, že se lidé o vína opravdu zajímají. Zřejmě už z minulého ročníku věděli, co je čeká, proto je tady hned od začátku plno. Jsem z toho nadšený," uvedl Günter Brandl.

Také krumlovský starosta Dalibor Carda měl podobný pocit, že akce je tak povedená hlavně díky tomu, že pořadatelé dělají to, co je baví. Připomněl, že na začátku byl kontakt s Mikulovem a pak dva roky příprav, které se nyní úročí. „Viděl jsem dnes ve městě spoustu lidí, což se v listopadu nestává. Je to nádhera a myslím, že tady vzniká tradice, která se lidem bude hodně líbit," věří starosta.

Festival vína Český Krumlov, Zahradní slavnost vína, 16.11.2013 Hned další den následoval slavnostní oběd, při němž mohli návštěvníci v Café & Bistrot v nově rekonstruované synagoze ochutnat kosher vína spolu s konfitovaným husím stehnem se šouletem. O náročné výrobě kosher vín jim tam vyprávěl Lubomír Dvořáček z rodinného vinařství v moravských Mikulčicích. „Synagogy navštěvuji velmi často, jsou to památky, které svou architekturou, výzdobou a atmosférou mají stále co říci. Je proto dobře, že už i tu krumlovskou se podařilo pěkně opravit," uvedl zástupce Vinařství LTM, které servírovalo víno například při oslavě 80. narozenin Arnošta Lustiga. Český Krumlov označil za město svého srdce, kam se vrací už mnoho let.

Na historicky prvním Festivalu vína v Českém Krumlově, který trvá až do 30. listopadu, má zastoupení celkem 15 vinařství, z nich pět zahraničních. Cílem je nabídnout kvalitní vína, propojit je s gastronomií a prodloužit turisticky atraktivní sezonu. Příležitost hodovat a bavit se doplňují programy, kdy se lidé mohou o vínu také mnohé dozvědět.

Výsledky ankety o nejlepší víno degustačního večera při Zahradní slavnosti

Bílá vína a rosé:

Festival vína Český Krumlov, Zahradní slavnost vína, 16.11.2013 1. Lahofer Dobšice: Ryzlink rýnský 2011 PS, vinice Lampelberg

2. Volařík Mikulov: Ryzlink vlašský 2012 PS, vinice Zimní vrch

3. SAX, Kamptal, Rakousko: Alte Reben, Veltlínské zelené 2012, vinice Langenlois

Červená vína:

1. Cesani, San Gimignano, Toskánsko: Roso Toscano IGT Luenzo 2009 (odrůda Sangiovese 85%, Colorino 15%), vinice Cellole

2. Pavel Springer, Bořetice: Skale Family resevé 2007, VZH (odrůda Merlot, Cabernet Sauv., Svatovavřinecké), vinice Vrbice Skale  

3. Bzenia Bzenec: Svatovavřinecké 2010 kabinet, vinice Novosedly

FOTOREPORTÁŽE Z CELÉHO FESTIVALU