Aktuality > 2010

Výstava „Židovská synagoga - je otevřeno"

Výstava Židovská synagoga - je otevřeno V sobotu 17. července bude v prostorách krumlovské synagogy otevřena výstava „Židovská synagoga - je otevřeno", jejímž autorem je českokrumlovský sochař Miroslav Páral. Výstava bude otevřena slavnostní vernisáží v 15:00 hod a na její shlédnutí vás zve Agentura českého keramického designu, Českokrumlovský rozvojový fond s.r.o. a město Český Krumlov.

Téma deportace Miroslava Párala provází od útlého dětství. Poprvé toto zpracované téma představil veřejnosti v mnichovské galerii SDLH (1998). Jednalo se o kompozici figurálních plastik s názvem „Vyhnání z ráje".
Není to náhoda, že právě v roce 2010 přichází autor s výstavou „Židovská synagoga - je otevřeno". V letošním roce totiž uplyne 65 let od 2. světové války. Miroslav Páral by rád výstavou apeloval na současné politiky, aby se poučili z historie a vyvarovali se chyb, které udělali jejich předchůdci. Zároveň autor využívá situace, kdy jsou pozastaveny stavební a restaurátorské práce v synagoze a neopravený interiér celou výstavu vhodně doplní.
Výstavu tvoří nedokončená kolekce bronzových a litinových kufrů, na které autor pracoval více jak tři roky. Cílem Miroslava Párala je rozšířit kolekci ještě o 8 kufrů a tím vytvořit pomník s názvem „Omlouvám se všem nuceně deportovaným" (v konečném počtu odlitků 24 - každou hodinu se omlouvám).

Výstava „Židovská synagoga - je otevřeno"       Výstava „Židovská synagoga - je otevřeno"