Aktuality > 2017

Velikonoce v Českém Krumlově

Od čtvrtka 13. do pondělí 17. dubna ožije na náměstí Svornosti v Českém Krumlově prvními letošními trhy. Velikonoční řemeslný jarmark nabídne obyvatelům i návštěvníkům města staročeské dobroty, velikonoční vajíčka zdobená rozmanitými technikami, ručně pletené pomlázky, ale také jarní květiny a nejrůznější dekorace.

Velikonoce Český Krumlov Velikonoční tradice jako pletení pomlázek, barvení vajíček nebo velikonoční pečení si v Českém Krumlově budete moci připomenout hned na několika místech. Na bohatý program lákají Kláštery Český Krumlov, kde na děti čeká oblíbené hledání pokladů, velikonoční tvoření či netradiční čtení pohádek.

Na Velký pátek si nenechte ujít obnovení unikátní krumlovské tradice v podobě Nočního bdění u Božího hrobu. Tato autentická českokrumlovská velikonoční tradice se do Českého Krumlova vrátí po více jak půl století. Tradice bdění u Božího hrobu, jež se dodnes udržela především na Moravě či v sousedním Rakousku, spočívá v navštěvování symbolického hrobu Ježíše Krista na Velký pátek a Bílou sobotu, u něhož je možné rozjímat, modlit se a zapalovat svíčky. Při tomto Božím hrobě je zajišťována čestná stráž, kterou v minulosti na Velký pátek v Českém Krumlově zajišťovali schwarzenberští granátníci. Ti také zajistí čestnou stráž při prvním Nočním bdění na Velký pátek ve 21. století, které v českokrumlovských klášterech započne v 18:00 a bude probíhat až do půlnoci v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. 

Na Bílou sobotu se opět otevře klášterní řemeslná ulička. Přijďte nahlédnout pod ruce hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, valchářky či sklářky a 

odneste si tradiční řemeslný výrobek. A pozor! Kavárnička u klarisek v areálu Klášterů pro vás připravila tradiční velikonoční hody! Od Velkého pátku až do Velikonoční pondělí se můžete těšit na domácí koblížky, perníčky, koláčky, zelňáky, slané houstičky či preclíky!

Malované kraslice, perníčky či panenky z kukuřičného šustí můžete obdivovat v R-galerii, kde se uskuteční již tradiční velikonoční prodejní výstava.

K Velikonocům již tradičně patří také velikonoční koncerty. Na velikonoční koncert Krumlovského komorního orchestru a městského pěveckého sboru Perchta se můžete vydat také letos o Velikonoční neděli do prostor kostela sv. Víta v Českém Krumlově. Velikonoční koncert rozezní také prostory klášterního kostela ve Zlaté Koruně.

Pro milovníky voroplavby jsou na Bílou sobotu a Velikonoční neděli připraveny velikonoční plavby na vorech. Z nově otevřeného přístavu Krumlovské Benátky (u mostu dr. E. Beneše) budou vory vyrážet každou hodinu od 10:30 až do 18:30 hod. Na konci plavby si budete moci s voraři uplést velikonoční pomlázku pro nefalšované koledníky.

Podrobný velikonoční program naleznete na www.ckrumlov.info/velikonoce.