Aktuality > 2009

Českokrumlovský advent 2008 ve fotografiích Českokrumlovský advent a Vánoce

11. listopadu 2009

Kouzelný Krumlov, kreativní projekt pro mládež, oblíbené Slavnosti pětilisté růže, koncert Vodní hudby pro Český Krumlov, podpis listiny jako vzkaz budoucím generacím či v neposlední řadě podzimní Svatováclavské slavnosti - to je výběr z akcí, které patřily k celoročním oslavám 700. výročí města Český Krumlov v roce 2009. Program oslav významného jubilea pokračuje i v zimních měsících. Na sklonku roku se město zahalí do adventního hávu a bohatým programem oslaví Vánoce.

Českokrumlovský adventní a vánoční program se každoročně soustředí na víkendy, zejména na neděle. „Jako v předchozích letech, tak i letos se snažíme připravovat většinu programu zejména pro obyvatele Českého Krumlova. Víkendový program v centru města je ideální příležitostí pro setkání místních i občanů z okolních obcí. Je to možnost k procházce vyzdobeným městem a odpočinku od předvánočního shonu, třeba právě návštěvou některé z akcí adventního programu," sdělil ředitel městského divadla Jan Vozábal.

Od 27. listopadu se každý víkend od pátku do neděle náměstí Svornosti promění ve vánoční jarmark. V nabídce nebudou chybět řemeslné výrobky a oblíbené vánoční zboží. Letošní jarmark bude poprvé doprovázen hudbou a zajímavými vystoupeními bez přesného harmonogramu. „K oživení adventních trhů přispějí přátelská setkání a muzicírování českokrumlovských kapel a muzikantů na náměstí," nastínil Vozábal.

Program čtyř adventních nedělí na náměstí Svornosti je pojat tradičně. Advent ekumenicky zahájí a požehnání pronese 29. listopadu českokrumlovský vikář Václav Pícha a duchovní Církve československé husitské Lubomír Braný, starosta města Luboš Jedlička slavnostně rozsvítí vánoční strom a hudebně poetickým způsobem nechají do Českého Krumlova vstoupit advent. Druhou adventní neděli 6. 12. si mohou návštěvníci spolu s Kapkou zazpívat u vánočního stromu. Třetí adventní neděli 13. 12. rozloží na náměstí svůj poštovní úřad vánoční pošťáci a budou čekat na dopisy od hodných dětí i dospělých adresovaných Ježíškovi. Čtvrtou adventní neděli 20. prosince se bude zpívat Tichá noc v několika světových jazycích. Známou koledu zazpívají občané města jiných národností za doprovodu krumlovských muzikantů, české lidové koledy budou zpívat i děti z krumlovských mateřských a základních škol.

„Z ostatních navštěvovaných akcí bych doporučil nedělní představení pro děti v divadle, tradiční Rybovu Českou mši vánoční, Mikulášskou nadílku, happening u příležitosti oslavy svátku svaté Lucie, charitativní bleší trh, Psí Vánoce v městském útulku nebo Živý betlém. Na Štědrý den se pak již podvacáté ponese nadílka medvědům do zámeckého příkopu a na Silvestra se slavnostně rozloučíme s rokem 2009 na náměstí," doplnil ředitel městského divadla.  

Do bohatého adventního programu přispívají svým dílem občané města Český Krumlov, občanská sdružení, soubory, kulturní a vzdělávací instituce a další pořadatelé kulturních a společenských akcí.

Šestitýdenní program adventu a Vánoc zakončí 6. ledna příchod Tří králů a Tříkrálová sbírka České katolické charity.

Kompletní program Adventu a Vánoc 2009 v Českém Krumlově najdete na webových stránkách http://www.ckrumlov.cz/advent2009.

Generálním partnerem Adventu a Vánoc v Českém Krumlově je Budějovický Budvar, n. p.

Hlavními partnery Adventu a Vánoc v Českém Krumlově jsou Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism, Schwan Cosmetics CR, s. r. o., Grass Czech, s. r. o.

Partnery akce jsou Raiffeisenbank, a. s. a Hotel Bellevue.

Fotogalerie z předchozích ročníků

Program adventu a Vánoc v Českém Krumlově