Aktuality > 2012

Český Krumlov pozve turisty na druhý, méně známý břeh

Po 20. výročí na seznamu UNESCO, které si Český Krumlov připomene letos v prosinci, čeká město příští rok další velká událost. V dubnu roku 2013 začne historicky první přeshraniční zemská výstava, která propojí jižní Čechy s Horními Rakousy. Krumlov v témže čase představí svoji méně známou tvář.

Nyní intenzivně pracuje na obnově a oživení takzvaného třetího meandru, což je část města zahrnující Jižní terasy, domek Egona Schieleho, synagogu a Museum Fotoateliér Seidel až k městskému parku. Čtvrť zvaná Plešivec leží jižně od historického jádra na levém břehu Vltavy.

Židovská synagoga „Je to krásné území, které bylo ještě před deseti lety úplně opomíjené. Snažíme se pro ně najít smysluplné využití, které vychází z jeho charakteru - jako perličky na šňůrce totiž propojuje několik míst s krásnými příběhy a zvláštní, až intimní atmosférou," vysvětluje Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF), který je stoprocentní dceřinou společností města Český Krumlov.

I to bude krumlovský příspěvek k velké zemské výstavě, protože jí poskytne významný prostor. V nově zrekonstruované synagoze se totiž uskuteční výstava nazvaná „4 fotografové, 2 země, 1 region", jež představí práci čtyř fotografů, kteří působili na konci 19. a v první polovině 20. století v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu. Výstava fotografií bude zaměřená na architekturu, tradice, náboženství, výrobní odvětví a příběhy konkrétních rodin žijících v této příhraniční oblasti.

Projekt třetího meandru nabídne nové turisticky atraktivní cíle a zároveň klidné území pro relaxaci návštěvníků města i jeho obyvatel. Jeho rekreační charakter předznamenala loni ukončená rekonstrukce městského parku, další oázou se stane zvelebená a dosázená Růžová zahrada.

Schileho ateliér Z ní lze sejít dolů směrem k Vltavě kolem domku, v němž roku 1911 pobýval malíř Egon Schiele a zažíval zde období plné štěstí a bouřlivé inspirace, než ho pohoršení měšťané vyhostili z města. Idylická nálada v útulném domku naštěstí zůstala, takže ČKRF ve spolupráci s galerií Egon Schiele Art Centrum dokončuje jeho opravu a změní ho v místo, kde si lidé mohou pobyt slavného umělce připomenout. Uvidí kopie jeho nábytku i reprodukce kreseb a olejomaleb, které v Krumlově vznikly, nebo k nim Schiele v tomto městě načerpal inspiraci. Přes zimu bude domek sloužit jako ateliér pro talentované umělce.

Na opačnou stranu z Růžové zahrady vede cesta k synagoze, kde je právě nyní čilý stavební ruch. Objekt postavila v roce 1909 místní Židovská obec a patří k nemnoha synagogám, které přečkaly válku. I tak byl ale její osud pohnutý, sloužila jako křesťanský kostel pro vojáky americké armády, v letech 1945 až 1968 ji využívala Církev československá husitská a stala se pak i skladištěm. Nyní ji vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji pronajal Českokrumlovský rozvojový fond. Rekonstruuje ji pro výstavy, koncerty a společenské akce a chce tam nabídnout stálou expozici věnovanou historii židovské komunity v regionu.

Třetí perla v tomto náhrdelníku už více než čtyři roky září v Linecké ulici - a letos v polovině října se zaleskne v plné kráse. Museum Fotoateliér Seidel totiž právě dokončilo velký projekt digitalizace, díky níž se mohou s jeho unikátním bohatstvím seznámit i lidé, kteří se do Českého Krumlova vypraví jen virtuálně.

Museum Fotoatelier Seidel Databanka na www.seidel.cz je dalším z argumentů, že tento fotoateliér je kulturní památkou světového významu.  V secesním domě z roku 1905 se zachovalo původní fotografické vybavení, ale především cca 140 000 skleněných desek, jakož i celuloidové pásky s negativy.  Jde o jedinečný soubor, jehož naprostá většina nyní dostala digitální podobu. „Na snímcích z Fotoateliéru Seidel jsou obyvatelé Šumavy a jejich domovy od roku 1884 do roku 1952. Po uzavření ateliéru fotil František Seidel dál hlavně život v Českém Krumlově až do začátku 90. let minulého století. Na snímcích jsou miminka, děti, vojáci, školy, staří lidé, svatby i pohřby," upřesnil manažer projektu Petr Hudičák. Letos vyšly na toto téma i dvě reprezentativní knihy: fotografická publikace a kniha podrobně mapující historii Fotoateliéru Seidel a lidí s ním spjatých.

Zemská výstava potrvá od dubna do listopadu 2013. Zapojí se do ní Český Krumlov, Vyšší Brod, Bad Leonfelden a Freistadt. Představí expozice zaměřené na život v příhraničí, kulturní a umělecké poklady, rozvoj obchodu, hospodářství a další prvky, které ovlivnily vztahy Čech a Rakouska. V Českém Krumlově budou moci návštěvníci zavítat také do Regionálního muzea na „výstavu nerealizovaných projektů, které se vážou k regionu jižních Čech a Horních Rakous.