Aktuality > 2015

Svatováclavské slavnosti

Mezinárodní folklórní festival

SVOBODA A SPORT - 70. výročí utkání americké armády v americkém fotbale

Svatováclavské slavnosti Svatováclavské slavnosti opět ovládnou poslední, tentokrát prodloužený, zářijový víkend (25. - 28. 9.). Tradičně je doprovodí Mezinárodní folklórní festival a mimořádně je zpestří akce SVOBODA A SPORT.

Celé město se roztančí již v pátek od 16.00 hod., kdy v ulicích města představí své taneční umění jednotlivé folklórní soubory. O hudební zážitek se postará folkový trojlístek - Nezmaři, Epydemye a Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem.

Na folklórní vlně se ponese také sobotní program. Vystoupení jednotlivých souborů doplní hudba keltské Bretaně v podání kapely Bran. Užijete si také Eggenberskou tancovačku, dětské zábavné odpoledne nebo se dozvíte více o zpracování vinné révy. Od 20.00 hod. se zájemcům zdarma otevřou poutavé výstavy a zajímavé expozice v rámci Svatováclavské noci otevřených muzeí a galerií.

Během neděle se na náměstí odehraje autentický příběh naší země - příběh Cyrila a Metoděje. Tato roadshow zve na divadlo, kvízy, hry, řemesla, hudbu...Za poznání se můžete zdarma vydat i při prohlídce města nebo si užít Eggenberskou „pohodičku".

Slavnosti svátečně uzavře pondělní Svatováclavská mše svatá a mimořádné prohlídky kostela sv. Víta a kaple sv. Václava.

SVOBODA A SPORT - odveta po 70 letech

Svoboda a sport V čerstvě osvobozeném Českém Krumlově se v září 1945 konal vůbec první zápas v armádní lize amerického fotbalu v poválečné Evropě. Tenkrát se mezi sebou utkala 94. pěší divize a 22. pancéřová divize americké armády. Po 70 letech se tento legendární zápas v americkém fotbale zopakuje.

Výběr příslušníků 2. jízdního pluku americké armády, pod vedením Tima Paymenta, který byl velitelem dragounské jízdy přes Českou republiku na jaře 2015, tentokrát nastoupí proti pražským Panterům, českým šampionům v americkém fotbale. Utkají se v sobotu 26. 9. na fotbalovém stadionu. V neděli 27. 9. bude následovat utkání v evropské kopané mezi týmem Dragounů a výběrem Armády ČR. Bude to vůbec první utkání v historii, kdy se tyto dvě spřátelené armády aliance utkají ve fotbale.

V blízkosti stadionu bude po celý víkend zbudován dobový vojenský tábor s ukázkami zbraní a zázemí po vzoru 94. pěší divize, která v Českém Krumlově působila v době konání utkání v roce 1945.

www.ckrumlov.cz/svs2015