Aktuality > 2015

SVOBODA A SPORT: ODVETA PO 70 LETECH

Když na jaře projížděl konvoj amerických dragounů Českou republikou, nikdo netušil, že se příslušníci 2. jízdního pluku americké armády na podzim vrátí do Česka s úplně jiným posláním: zopakovat legendární zápas v americkém fotbale, který se před 70 lety odehrál v čerstvě osvobozeném Českém Krumlově.

Svoboda a sport V Českém Krumlově se totiž v září 1945 konal vůbec první zápas v armádní lize amerického fotbalu v poválečné Evropě. Tenkrát se mezi sebou utkala 94. pěší divize a 22. pancéřová divize americké armády. Pěší vyhráli 20:0 a někteří rodilí Krumlováci, například Jan Pils, na tento památný zápas dodnes nadšeně vzpomínají.

„Diváků tam bylo hodně, ale byl to samý Američan v uniformě. Krumlováci ani o tom zápasu nemuseli vědět, protože to byl Krumlov ještě německý, a byl tam určitý distanc," říká Pils, kterému tenkrát bylo deset let. Kromě vzpomínek rodáků se dochoval i původní míč, se kterým Američané utkání sehráli, plakát zvoucí na akci a noviny, které zápas zmiňují.

Bylo asi jen otázkou času, kdy přijde řeč na odvetu.

Letos, během oslav 70. výročí konce 2. světové války v Českém Krumlově, jichž se zúčastnili i americký velvyslanec Andrew Shapiro a velitel amerických vojsk v Evropě generál Ben Hodges, se tak konečně stalo. Dragouni souhlasili, že se v září vrátí do Českého Krumlova připomenout si tento historický zápas symbolickým odvetným utkáním. Výběr příslušníků 2. jízdního pluku americké armády, pod vedením Tima Paymenta, který byl velitelem dragounské jízdy přes Českou republiku na jaře 2015, tentokrát nastoupí proti pražským Panterům, českým šampionům v americkém fotbale.

Za velké podpory a spolupráce AČR, velvyslance USA Shapira a především náčelníka generálního štábu armády ČR generála Bečváře a generála Hodgese se v sobotu 26.9.2015 na fotbalovém stadionu v Českém Krumlově odehraje přátelský zápas v americkém fotbale mezi týmy Dragounů a pražských Panterů. V neděli 27.9. bude pak následovat utkání v evropské kopané mezi týmem Dragounů a výběrem AČR. Bude to vůbec první utkání v historii, kdy se tyto dvě spřátelené armády aliance utkají ve fotbale. V blízkosti stadionu bude po celý víkend zbudován dobový vojenský tábor s ukázkami zbraní a zázemí po vzoru 94. pěší divize, která v Českém Krumlově působila v době konání utkání v roce 1945.

Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, které akci pořádá, vidí velký symbolický a historický význam této události nejen v tom, že účast přislíbili vysoce postavení činitelé, ale i v tom, že připomínáním událostí z roku 1945 dochází nejen k upevňování transatlantických vztahů, ale především utváří národní cítění a pomáhá regionu vnímat důležité historické události zábavnou formou. Akci podpořili jak hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, tak starosta Českého Krumlova Dalibor Carda. Sdružení cestovního ruchu navazuje touto akcí na tradiční pořádání oslav osvobození americkou armádou a má v této věci plnou podporu všech svých členů.