Občan > Aktuality > 2012

Studijní cesta do Paříže jako vyvrcholení znalostní soutěže "UNES-CO víš a znáš"

aktualizováno 11.05.2012

logo Unesco s textem Od října minulého roku probíhá v rámci letošních oslav dvacátého výročí zápisu historického centra města Český Krumlov na Seznam světového dědictví UNESCO projekt "UNESCO pro mladou generaci". Jeho cílem je zprostředkovat téma historického a kulturního dědictví mladým lidem. Projekt se skládá ze dvou částí - znalostní soutěže "UNES-CO víš a znáš" a výtvarné soutěže, později přehlídky umělecké tvorby dětí a mládeže, "ŽIVOT v PAMÁTKÁCH".
A právě vyvrcholením znalostní soutěže "UNES-CO víš a znáš" byla studijní cesta nejlepších řešitelů kvizu do Paříže. Děti v Paříži strávily celkem týden, a to v termínu od 16. do 20. dubna 2012.

„Město Český Krumlov je právem na Seznamu světového dědictví UNESCO a Česká republika je země oplývající nádhernými památkami a historickým dědictvím, o které se v celosvětovém srovnání příkladně stará, je to vyspělá kulturní země." Tato slova vyslechlo 42 účastníků delegace Českého Krumlova v sídle organizace UNESCO v Paříži dne 17. 4. 2012 od pana Genc Seiti, ředitele Odboru národních komisí a občanské společnosti, Sekce vnějších vztahů. Z rukou velvyslankyně České republiky při UNESCO PhDr. Halky Kaiserové převzali vítězové soutěže slavnostní certifikát. Výsledky studijní cesty odprezentuje zástupce delegace z řad dětí na mezinárodní odborné konferenci na téma UNESCO, která se bude konat v prosinci v Českém Krumlově. Více k úkolům delegace zde. „Pevně doufám, že tento projekt ukázal všem mladým lidem v Českém Krumlově, že překonání vlastní pohodlnosti, pracovitost, aktivní přístup k věcem, znalost jazyků a touha poznávat nové, to vše otvírá brány světa a je dobrým předpokladem pro další bohatý život. Děkuji všem za účast a podporu," vzkázala dětem místostarostka Jitka Zikmundová.

Reportáž žáků 8. A ze ZŠ Za Nádražím zde.

Fotogalerie studijní cesty do Paříže zde.

Organizátoři projektu si tímto dovolují poděkovat všem zúčastněným dětem za jejich píli a také partnerům, podporovatelům a sponzorům. Bez jejich pomoci by se zcela jistě projekt nemohl realizovat. Proto - děkujeme!

Partneři a podpora: Ministerstvo kultury České republiky; Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky; Jihočeský kraj; Stálá mise České republiky při UNESCO; České dědictví UNESCO; Národní památkový ústav České Budějovice; Městská knihovna v Českém Krumlově; Regionální muzeum v Českém Krumlově; Museum Fotoateliér Seidel; Státní hrad a zámek Český Krumlov; Sdružení průvodců Český Krumlov, o. s.; pan Mgr. Martin Jakab; paní Mgr. Marie Kalistová; Městské divadlo Český Krumlov, o. p. s.; Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.; Rotary club Český Krumlov

Sponzoři: Česká centrála cestovního ruchu-CzechTourism; Zambelli-technik, spol. s r. o.; Schwan Cosmetics CR, s. r. o.; K + B Expert, s. r. o.; Kaufland Česká republika, v. o. s.

Více informací o projektu "UNESCO pro mladou generaci" i dalších aktivitách v rámci oslav dvacátého výročí zápisu historického centra města Český Krumlov na Seznam světového dědictví UNESCO naleznete na www.ckrumlov.cz/unesco20.