Aktuality > 2014

Český Krumlov naplní sezonu kulturními lahůdkami

Hudba, divadlo a další kulturní události budou tím hlavním, co ozdobí nabídku Českého Krumlova v letošní sezoně. Řadou prestižních akcí se připojí k Roku české hudby, který díky významným výročím českých skladatelů a interpretů připadá právě na rok 2014. A protože Český Krumlov každoročně rozšiřuje nabídku rekonstruovaných památek, aby turisty čekalo stále něco nového, otevře letos veřejnosti poprvé další klenot: Domek Egona Schieleho.

Atelier Schiele Zahradní domek u Vltavy přilepený na skále, v němž v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval malíř Egon Schiele, skýtá velmi romantické a inspirativní prostředí, jehož atmosféra osloví nejen milovníky umění. O jeho precizní opravu se postaral Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., který je dceřinou společností města a tento objekt zakoupil ve značně zchátralém stavu. Citlivě ho zrekonstruoval za zhruba 7 miliónů Kč a pronajal Egon Schiele Art Centru, jež se stará o to, aby domek opět naplnily múzy. Od podzimu ho dalo k dispozici umělcům jako ateliér a na letošní hlavní sezonu dům poprvé otevře veřejnosti. Návštěvníci vstoupí do garsonky vybavené replikami Schieleho nábytku, kde si mohou posedět, vypít kávu a prolistovat katalogy i knihy. O patro výš uvidí také mansardový ateliér, kde budou po celé léto vystavené práce vzniklé během zimních pobytů umělců. Dostanou se i na jinak nepřístupné terasy, kde mohou posedět a vychutnat si tajuplnou atmosféru místa. Genius loci je zde velmi působivý: rozlehlé patrové terasy kolem domu, vzrostlé stromy a řeka zesilují pocity z působení přírodních živlů a zážitek ještě umocní vědomí, že tento prostor obýval a miloval jeden z nejlepších umělců 20. století.

Letní hudební menu začne v červnu tradičně 28. Festivalem komorní hudby, který je nejstarším krumlovským festivalem. Perlou bude i letos věrně provedená zámecká slavnost z 18. století nazvaná Barokní noc na zámku Český Krumlov®, jež se odehrává v prostorách II. - IV. nádvoří, Maškarního a Zrcadlového sálu, Barokním divadle s operou Armida, Plášťové chodby a iluminované Zámecké zahrady. Na závěr večera zazáří, již po čtrnácté, barokní ohňostroj. Vše probíhá podle historických předloh. Roku české hudby je věnován i program Festivalu komorní hudby. V rámci festivalu budou uvedeny tři unikátní koncerty Kapely Schwarzenberské gardy, které zazní na autentických místech, kde kapela v historii koncertovala. Repertoár kapely je čerpán z krumlovského archivu.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov V kulturní nabídce Českého Krumlova hraje i letos prim hudba. Organizátoři nejdelší české hudební přehlídky, Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2014, avizují program spjatý s letošním Rokem české hudby. Ve 23. ročníku festivalu se zaměří především na hudbu romantismu i 20. století, ale rovněž například na starou hudbu a její dobovou interpretaci. Plánují také večery nazvané Pocta Bedřichu Smetanovi, Pocta Antonínu Dvořákovi či Pocta české hudbě. Těžiště dramaturgie zůstává v tzv. vážné hudbě, festival však opět nabídne i další žánry, některé rovněž s českou tématikou: Český národní večer či výběr z českých muzikálů.

V září bude kulminovat seriál koncertů jazzové a alternativní hudby Jazzky Krumlov, kdy se na netradičních místech představí špičkoví domácí i zahraniční interpreti těchto žánrů. Nebude chybět ani oblíbený Festival barokních umění, který přibližuje díla barokních autorů v autentických historických prostorách a v zámeckém Barokním divadle přichystá další lahůdku - novodobou světovou operní premiéru barokní opery L´Impermestra skladatele Johanna Adolfa Hasse včetně ohňostroje a slavnostní barokní iluminace. Sérii komorních koncertů přinesou v listopadu Krumlovské podzimní recitály, které představují špičkové hudebníky z Čech i ze zahraničí.

Otáčivé hlediště - Sluha dvou pánů Mezi významné turistické zastávky bude i letos v Českém Krumlově patřit divácky velmi oblíbené Otáčivé hlediště. Točna v zámeckém parku přiláká ročně v průběhu letních měsíců nad 50 000 diváků, kteří si mohou vybírat z žánrově pestré palety představení. Toto atraktivní místo spravuje českobudějovické Jihočeské divadlo, jehož čtyři umělecké soubory - činohra, opera, balet a soubor Malého divadla (loutkohra) - zde během sezony nabídnou 85 představení. Od června do září se mohou návštěvníci Otáčivého hlediště těšit na tři činoherní představení - Tři mušketýři, Dekameron, Sluha dvou pánů, dále na operu Rusalka, muzikál Divotvorný hrnec, baletní představení Carmen a dva pohádkově-dobrodružné rodinné tituly Cesta kolem světa a Pták Ohnivák a lišák Zorro.

Neopakovatelné kouzlo Českého Krumlova, města zapsaného na seznamu UNESCO, vytvářejí samozřejmě památky. V nich se odehrává většina kulturních představení a dalších prestižních akcí, například Slavnosti pětilisté růže, Festival komorní hudby, Mezinárodní hudební festival ČK nebo Festival barokních umění. I mimo dobu konání festivalů a slavností má ovšem město co nabídnout, v prvé řadě návštěvu mimořádného Hradního muzea, které je otevřené po celý rok. Je naplněno obrovským množstvím skvostů, ale uspořádáno moderně a citlivě, takže zaujme každého. Návštěvníci se seznámí se způsobem života správce panství a uvidí dosud nevystavované exponáty - např. soubor gotických vitráží, eggenberské mincovní stroje nebo pokladnici sakrálního umění s proskleným relikviářem s ostatky sv. Reparáta. V zimním období je na Českokrumlovsku možné navštívit také hrad Rožmberk, který otevírá návštěvníkům speciální vytápěnou prohlídkovou trasu. Jejím prostřednictvím se zájemci ocitnou v soukromých pokojích rodu Buquoyů z doby kolem poloviny 19. století.