Občan > Aktuality > 2012

Setkání partnerských měst 2012 ve slovinském Slovenj Gradci

aktualizováno 01.10.2012

V termínu od pátku 21. do neděle 23. září se uskutečnilo další, již tradiční setkání s našimi zahraničními partnery. Letos obdrželi zástupci Českého Krumlova, německého Hauzenbergu a rakouského Vöcklabrucku pozvání do slovinského Slovenj Gradce. Starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu doprovázeli sportovci, hasiči, gymnazisté, hudebníci a zástupci městského úřadu i Infocentra Český Krumlov. V rámci setkání se totiž uskutečnil nejen oblíbený volejbalový turnaj a hasičské klání, ale letos také sprinterská soutěž. Z každého města navíc přijeli i studenti, pěvecký či hudební soubor a zástupci místních informačních center.

Slavnostní zahájení setkání proběhlo na náměstí Trg svobode. K přítomným promluvil jak starosta z hostitelského města Andrej Čas, tak představitelé pozvaných měst. Následně se všichni přesunuli do místní Koroško Galerie, kde se zúčastnili vernisáže výstavy s názvem "PUBLIC SPEECH - von Volk zu Volk". Po vernisáži následovala v centru města asi hodinová ukázka protipožárního cvičení. Po večeři v Hostelu Slovenj Gradec byl připraven pro účastníky kulturní program ve slavnostním stanu v centru města. Tam hrály k poslechu i tanci slovinské hudební skupiny spolu se svými slovenskými hosty.

Jako první měli příležitost změřit své síly v sobotu volejbalisté. Bohužel jim tentokrát příliš nepřálo sportovní štěstí a tak se jim nakonec nepodařilo obhájit loňské prvenstv, když skončili na třetím místě. Ve stejný čas se odehrávala také soutěž hasičů. V rámci několika disciplín, které pro ně připravili slovinští kolegové, naši hasiči projevili jak hbitost, tak především smysl pro humor. Diisciplíny byly připraveny především pro pobavení obecenstva i samotných účastníků. Českokrumlovský tým sice skončil na posledním čtvrtém místě, ale rozhodovaly skutečně jen vteřiny, a tak zcela jistě lze za vítěze považovat všechny. Jako poslední sportovní klání se v sobotu odpoledne konal sprinterský běh. Zástupci Českého Krumlova obsadili v této disciplíně stříbrnou příčku.

Centrum města patřilo dopoledne trhům, na kterých se prezentovaly jak místní slovinské spolky a sdružení (např. rybáři či horští záchranáři), tak různí drobní pěstitelé. Příležitost k turistické prezentaci dostala  i pozvaná města. V sobotu odpoledne se na hlavní třídě Glavni trg v centru města konal slavnostní průvod hasičských jednotek z města Slovenj Gradec a okolí. Samozřejmě na něm nechyběli ani hosté z řad zástupců českokrumlovských hasičů.

Program pro mládež byl připraven nezávisle na celém setkání. Žáci se např. podíleli na projektu tzv. čtenářské noci či měli možnost setkat se s dětmi ze srbského města Gornji Milanovac.

Pro představitele spřátelených měst byl připraven vlastní program. Nejprve zavítali na prohlídku dopoledních trhů v centru města a posléze se přesunuli do zasedací místnosti budovy radnice. Zde společně diskutovali například o projektech, na kterých by mohla města spolupracovat a posílit tak ještě frekvenci svých vzájemných kontaktů. Po oficiálním setkání na radnici čekalo na hosty překvapení, a to v podobě výjezdního oběda spojeného s návštěvou nedalekého letiště. Návštěva letiště pak pochopitelně zahrnovala i vyhlídkový let nad městem Slovenj Gradec a všichni tak mohli ocenit jak krásnou přírodu oblasti Koroško, tak i půvabné město Slovenj Gradec. Odpoledne se celá delegace přemístila zpět do města, aby mohla sledovat hasičský průvod.

V sobotu večer se konalo závěrečné slavnostní vyhodnocení. Proslovů se ujali představitelé měst a posléze již byly vyhlášeny výsledky celodenních soutěží. V rámci večera vystoupily také pěvecké a hudební soubory spřátelených měst. Město Český Krumlov zastupovala kapela SodaKofola, která sklidila u posluchačů úspěch. Každá z kapel či souborů vystoupila v průběhu večera a noci také na pódiu na místním náměstí. 

V neděli proběhlo rozlučkové setkání v centru města. Pozvaná města poděkovala organizátorům letošního setkání za organizaci a připravený program. Všichni se těší na viděnou opět za rok v září v rakouském Vöcklabrucku.

Fotogalerie