Aktuality > 2015

Dílo slavného slovinského fotografa v Synagoze

Českokrumlovská Synagoga bude od 6. 8. 2015 hostit výstavu slavného slovinského fotografa Josipa Pelikana. Fotografie představí město Celje a okolí v 1. polovině 20. století objektivem fotografa s českými kořeny.

Josip Pelikán Život i práce Josipa Pelikana je srovnatelná s jeho českým protějškem - Josefem Seidelem. Oba fotografové i jejich ateliéry se až neuvěřitelně podobají. Pelikan byl „kronikářem" jednoho z největších slovinských měst - Celje, Seidel vytvořil nepřekonatelnou kroniku Českého Krumlova a Šumavy. Sami se o tom teď můžete přesvědčit...

Zatímco s dílem českokrumlovského fotografa se setkáte ve stejnojmenném Museu Fotoateliér Seidel a v dosud nejrozsáhlejší výstavě jeho fotografického díla, která je k vidění v Egon Schiele Art Centru, snímky Josipa Pelikana ze stejné doby, ale jiné země, můžete vidět doslova pár kroků od těchto expozic - v nedaleké krumlovské Synagoze.

Dnešní rozsáhlá výstava fotografií Josipa Pelikana v českokrumlovské Synagoze prezentuje jeho tvorbu v celé její rozmanitosti. Ateliér v Celje navštěvovaly významné osobnosti kulturního, společenského i politického života a Pelikan je fotografoval. Byl znamenitým portrétistou, ale i dokumentátorem každodenního života. Třeba na ulici v Celje nebo mezi lázeňskými hosty. Dokonalé jsou snímky z jeho horských výstupů do Alp, které ho přitahovaly, stejně jako Seidela. Paralelu se Seidelem můžeme nalézt i v řadě fotografií průmyslových podniků.

Výstava bude otevřena v Synagoze v Českém Krumlově od 7. 8. 2015 do 30. 9. 2015 denně od 10.00 do 18.00 hod. Plné vstupné činí 50,- Kč, snížené 25,- Kč.