Aktuality > 2018

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos slaví 60 let

Celkem 92 představení má v letošním roce na programu Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. U příležitosti oslav 60. výročí svého vzniku uvede hlediště dvě zbrusu nové premiéry. Letní divadelní sezóna potvrvá od 6. června až do 10. září 2018.

Sezónu odstartuje soubor činohry Jihočeského divadla s naprostou novinkou v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch. Martin Glaser spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou se tentokrát zhlédli v hororovém žánru a my se můžeme těšit na zbrusu novou adaptaci románu Brama Stokera Dracula, která bude letos před točnou uvedena šestnáctkrát. Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je podepsán tandem Glaser - Šubrtová. 

Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose, která se do zámecké zahrady Českého Krumlova opakovaně vrací již přes půl století, vystřídá v hudebním bloku Verdiho operní drama Trubadúr, které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. V hudebním nastudování Maria de Rose je pod režií této inscenace podepsán šéf opery JD Tomáš Studený. Následuje taneční divadlo Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budou mít diváci možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova. Představení Valmonta ve středu 1. srpna 2018 je navíc uspořádáno jako benefiční představení ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Částka 50 Kč z každé prodané vstupenky na tento večer bude jako charitativní příspěvek postoupena Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků. Hudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režírované duem SKUTR. Nebojte se přijít si poslechnout hudbu Leoše Janáčka, která prolíná celý lidský život, protože opěvuje nejsilnější cit - lásku. Liška Bystrouška se ukáže v zámecké zahradě letos naposledy, v příštím roce se na nějaký čas „uloží ke spánku." Nenechte si proto tuto slavnou operu, kde se setkává lidský i zvířecí svět v nádherné harmonii, ujít. Všechny hudební tituly budou uvedeny v období 10. 7. - 11. 8. 2018.

14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes baskervillský v režii Petra Zelenky. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. 

Dobrodružnou podívanou, která pobaví malé i velké diváky, slibuje uvedení atraktivní novinky s názvem Ztracený svět. Podle knižní předlohy A. C. Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín. Velikým lákadlem pro malé i velké diváky bude přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší bude mít kolem devíti metrů. Ti se budou spolu s ostatními pravěkými tvory prohánět kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance.

Otáčivé hlediště si letos připomíná kulaté 60. výročí tohoto jedinečného divadelního fenoménu. U této příležitosti budou mít zájemci možnost navštívit výstavu Joan Brehms (1907 - 1995): scénograf, architekt, malíř, kterou připravilo Národní muzeum spolu s Archivem Joana Brehmse. Od 6. června do 30. září představí výstava v Klášterech Český Krumlov osobnost všestranného umělce J. Brehmse, otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce točny a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla.

Vstupenky zakoupíte v Infocentru Český Krumlov nebo v pokladně Jihočeského divadla.

PROGRAM 2018