Aktuality > 2018

73. výročí konce 2. světové války v Českém Krumlově

Ve dnech 3. - 5. května 2018 proběhnou v Českém Krumlově oslavy konce druhé světové války. Obyvatelé i návštěvníci města tak mohou uctít památku účastníků II. světové války.

Oslavy začnou již ve čtvrtek 3. května, kdy bude nejdříve od 10.00 hodin v kině Luna pro žáky a studenty místních škol a následně od 18:00 hodin v Městské knihovně pro širokou veřejnost připravena přednáška na téma „Českoslovenští letci ve druhé světové válce". Přednáška je zaměřena na život letce za dob První republiky: na jeho školní léta, první krůčky v armádě a letectvu, vzdělávací systém čs. předválečného letectva. Mapuje také situaci mírové služby vybraných letců z Plzeňska. Stěžejní linií je pak období krize let 1938 a 1939 - bojové připravenosti našeho státu před a v období mnichovského diktátu. Z konkrétních osudů budou zmíněni generálové A. Liška a J. R. Irving, plukovníci J. Hubáček, L. Světlík a mnozí další. V přednášce budou zmíněny krátce i válečné a poválečné osudy těchto letců. Součástí přednášky je ukázka četných artefaktů, věcí denní potřeby letců a dobové uniformy.

V  sobotu 5. května v 11.00 hod. si na náměstí Svornosti připomeneme pietním aktem oběti a hrdiny druhé světové války. Za přítomnosti představitelů města a významných hostů budou položeny květiny k pamětním deskám vojáků 26. pěší divize armády USA a Československých válečných letců z  českokrumlovského regionu. Ve 14.00 hod. vypukne v Jelení zahradě na louce vedle parkoviště P1 poslední bitva. K vidění bude historická vojenská technika a vojenské ležení v podání Klubů vojenské historie Kleist, Příbram a Pelhřimov.

Podrobný program naleznete na www.ckrumlov.info/oslavyosvobozeni.

Fotogalerie předchozích ročníků