Aktuality > 2015

Oslava 70. výročí konce 2. světové války

8. a 9. května 2015

Osvobození Letošní Den vítězství 8. května 2015 bude obzvlášť významným svátkem. Připomeneme si už 70. výročí konce II. světové války. Na náměstí Svornosti v Českém Krumlově v 11.00 hodin zazní česká a americká hymna na úvod slavnostního aktu položení květin k pamětní desce na paměť vojáků 26. pěší divize armády USA. Poté bude na budově radnice odhalena pamětní deska na paměť válečných letců z českokrumlovského regionu. V programu vystoupí pěvecký sbor Musica Divina a dětské pěvecké sbory z České republiky. Svou účast na slavnostním aktu přislíbili J. E. velvyslanec USA v České republice Andrew H. Schapiro, Lt. Gen. Frederick B. Hodges, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a další významní hosté.

Atraktivní program pro širokou veřejnost bude přichystán na následující den, sobotu 9. května 2015. V areálu u Chvalšinské silnice vyrostou 2 nepřátelské vojenské tábory, mezi nimiž v odpoledních hodinách vypukne bitva za účasti pěchoty, dobových vozidel a zbraní. Tuto akci už potřetí organizuje Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově ve spolupráci s kluby vojenské historie a za podpory města Český Krumlov.

Regionální muzeum Český Krumlov Tradiční slavnostní koncert k výročí konce II. světové války se uskuteční v Zámecké jízdárně 8. května od 19.00 hodin. Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice předvede opus Karla Jenkinse, The Armed Man (A Mass for Peace). Orchestr doprovodí na 250 sboristů dětských pěveckých sborů z celé ČR.
Zveme Vás rovněž na dvě tematické výstavy. Regionální muzeum v Českém Krumlově přichystalo výstavu s názvem Reflexe II. světové války na Českokrumlovsku. V českokrumlovské Synagoze bude 7. května slavnostně zahájena výstava obrazů Ruth Hálové poslední žijící členky původní židovské obce v Českém Krumlově a jedné z "Wintonových dětí".

Věříme, že Vás nabízený program zaujme a bude důstojnou oslavou 70. výročí konce II. světové války.

Program