Občan > městský úřad > struktura MěÚ > odbory > Kancelář starosty > aktuality

 

Českokrumlovští budou slavit 700 let města celý týden

19. května

Zvonice pro Evropu Svěcení mariánského sloupu na náměstí Svornosti, plastika Zvonice pro Evropu, předání Ceny města, prohlídky Českého Krumlova pro místní a víkendové Slavnosti pětilisté růže to vše jsou akce, kterými Český Krumlov a jeho obyvatelé oživí vzpomínku na první písemnou zmínku o městě z roku 1309. Týden oslav 700 let města Český Krumlov začne pondělkem 15. června a skončí v neděli 21. června historickým průvodem a zakončením Slavností pětilisté růže. Kulturní, společenský i sportovní program k oslavám významného jubilea je připraven až do konce roku 2009. Aktuální program je k dispozici na www.ckrumlov.cz/700.

Třetí červnový týden plný oslav a zajímavých akcí je prologem Slavností pětilisté růže. "Každý den v týdnu před velkými slavnostmi pozveme zejména českokrumlovské občany na nějakou zajímavou akci. Oslavy 700 let města jsou významnou událostí a jsou především oslavami těch, kteří po staletí žili a žijí i v současnosti v Českém Krumlově. Církevně připomeneme výročí znovuvysvěcením mariánského sloupu, z umělecké roviny místní dostanou jako dárek novou sochu do Seminární zahrady naproti Hotelu Růže, pozveme všechny Krumlováky na bezplatné zajímavé prohlídky naším městem a v předvečer Slavností pětilisté růže předáme Cenu nebo Ceny města za významný počin v roce 2008 pro Český Krumlov. Tradiční Slavnosti pětilisté růže pak představují zábavný víkendový výlet do historie pro místní i pro návštěvníky. Program je opravdu bohatý," sdělila místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Týden oslav 700 let města Český Krumlov

Pondělí: Svěcení mariánského sloupu

Hlavního ochránce města, svatého Víta, připomene 15. června 2009 slavnost v kostele svatého Víta a na náměstí Svornosti, kde bude znovuvysvěcen mariánský sloup. Sousoší nechala postavit v letech 1715 - 1716 kněžna Marie Arnoštka z Eggenbergu, rozená Schwarzenbergová. Mariánský sloup se tyčí uprostřed barokní kašny. Zcela na vrcholu sloupu se nalézá Panna Maria Immaculata, níže stojí figury sv. Václava, Víta, Jana Evangelisty a Judy Tadeáše. Na soklu posledně jmenovaného světce je vytesáno datum 1716 a signatura sochaře Matěje Václava Jäckela. Barokní kašna s mariánským sloupem byla v roce 2008 zrekonstruována a sochy zrestaurovány, v kašně se opět objevila tryskající voda a nově získala slavnostní osvětlení. Na začátku roku 2009 získala tato rekonstrukce čestné uznání v soutěži PRESTA jižní Čechy (prestižní stavby).

Úterý: Instalace plastiky Zvonice pro Evropu

Plastika Zvonice pro Evropu autora Petra Fidricha dostane své místo v Seminární zahradě naproti hotelu Růže. Zvonice jako symbol archaičnosti a historické kvality města Český Krumlov je nasnadě, neboť se jedná o archetypální prvek v architektuře, a zvonice jsou nedílnou součástí městských věží. Tvarově se socha inspiruje meandrem řeky Vltavy, kopíruje její "omegovský" tok obkličující město.

Středa: Prohlídky města pro místní

Prohlídky města pro občany Českého Krumlova zajišťuje českokrumlovský Cech průvodců. Prohlídky se uskuteční zcela bezplatně ve dvou časech, od 18 a od 19 hodin, městem bude provázet jednotlivé skupiny pět místních průvodců. V obou časech bude na zajímavou téměř hodinovou poznávací cestu Českým Krumlovem vypraveno pět různých skupin. V každé skupině může být až 40 osob, sraz bude na náměstí Svornosti u kašny. Z organizačních důvodů je nutná předchozí rezervace "místenky", která bude k vyzvednutí zdarma v Infocentru Český Krumlov (náměstí Svornosti 2). Průvodci povedou výklad v českém jazyce.

Čtvrtek: Cena města Český Krumlov za rok 2008

Cena města Český Krumlov je určena fyzickým osobám, seskupením fyzických osob či právnickým osobám za významné počiny v minulém roce. „Uznání v podobě dlažební kostky se skleněnou kapkou odměňuje jeho nositele za významný přínos přispívající k rozvoji či prezentaci města Český Krumlov a obohacení života jeho obyvatel, například v oblasti kulturní, sportovní, sociální, podnikatelské či ve sféře památkové péče," sdělil starosta města Luboš Jedlička. O udělení Ceny města budou rozhodovat zastupitelé na svém květnovém jednání. Veřejné předání cen se uskuteční v předvečer Slavností pětilisté růže dne 18. června na nádvoří Hotelu Růže. Vloni získali Cenu města Dezider Dunka in memoriam a Městský pěvecký sbor Perchta. V 15 ročnících bylo uděleno celkem 54 cen.

Pátek - neděle: Slavnosti pětilisté růže

Slavnosti pětilisté růže oživí již v červnu vzpomínku na první písemnou zmínku o městě Český Krumlov z roku 1309. Centrum Českého Krumlova ožije od 19. do 21. června historií a nabídne příchozím středověkou zábavu, dobové trhy nebo gurmánské zážitky z pravých středověkých specialit. Letošní třiadvacátý ročník naváže na první oslavu kulatého výročí v roce 1909, kdy proběhla městská historická slavnost ještě s účastí knížete Schwarzenberka. Rok oslavy 700 let města nebude věnován pouze rodu posledních Rožmberků a období renesance, jak je běžné každý rok, ale zaměří se na prezentaci všech historických období a na historii města od gotiky po rokoko. Aktuální informace ke Slavnostem pětilisté růže jsou zveřejňovány na webových stránkách www.ckrumlov.cz/slavnosti2009.

Další akce

Do oslav výročí 700 let města Český Krumlov v prvním pololetí spadá i přehlídkový projekt pro děti Příběh města Český Krumlov v roce 2099. "Děti načerpaly inspiraci v Linzi v muzeu budoucnosti Ars Electronica Center a teď dokončují své projekty. V Základní škole Linecká připravují divadlení představení, ve škole T.G.M. pracují na modelu města a na dalších výtvarných a literárních dílech a od ZŠ Plešivec čekáme představení keramického modelu města, Dům dětí a mládeže složil pro město píseň a ve škole Za Nádražím tvoří žáci počítačovou prezentaci," doplnila místostarostka Jitka Zikmundová. V poslendím týdnu před letními prázdninami se konají dny otevřených dveří, při nichž budou v jednotlivých školách prezentována díla veřejnosti. Výběr nejlepších děl bude vystaven v městské galerii.

Originální hudební dílo Vodní hudba pro Český Krumlov Františka Xavera Thuriho přinese návštěvníkům Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Vodní hudba je programovým dílem, které skladatel F. X. Thuri napsal na objednávku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov v roce 1996. Téhož roku bylo dílo premiérováno na Jižních terasách Státního hradu a zámku Český Krumlov při příležitosti zahájení 5. ročníku festivalu. Dílo má 6 částí a je věnováno 4 šlechtickým rodům, které vládly na Krumlově.
Zpívané texty jsou v latinském jazyce a mezi jednotlivými částmi díla přednáší recitátor text v češtině, který nám přiblíží historické období další části díla. Koncert zahájí Mezinárodní hudební festival v pátek 17. července na náměstí Svornosti. 

"Z dalších akcí, které přispějí k oslavě 700. výročí našeho města bych připomenul srpnovou akci Vzkaz potomkům a iluminace v klášterní zahradě, v den sepsání listiny deklarující první zmínku o Českém Krumlově jako o městě. Na podzim se konají také tradiční Svatováclavské slavnosti, při nichž bychom rádi pokřtili publikaci o historii Českého Krumlova," naznačil ředitel Městského divadla Jan Vozábal. Publikace přináší po 45 letech další ucelený pohled na historii města. Obsahem knihy bude faktografie o historii a vývoji města Český Krumlov od samých začátků, vycházející z historických dokumentů, zpracovaná odborníky z archivů (poslední faktografická publikace vyšla v roce 1965, autor Jiří Záloha).

Do oslav města se připojí i Základní škola T.G.M., která letos slaví 80 let od svého založení nebo Městská knihovna, která si připomene své 130. výročí. Na sklonku roku je plánován mimo jiné koncert partnerského města, adventní a vánoční akce nebo výstava originálu listiny Jindřicha I. z Rožmberka z 2.8. L.P. 1309.