Festival nabízí jak klasiku, tedy výstavy, přednášky, workshopy a expozici fototechniky, tak především aktivní fotografování. Právě to na jiných fotografických akcích chybí, a tím se Open Air Foto Festival od ostatních projektů v Evropě i ve světě liší. Bonusem je, že se festival koná v jednom z nejfotogeničtějších měst, v Českém Krumlově, které je zapsané na seznamu UNESCO. A protože je město spolupořadatelem festivalu, mohou se návštěvníci dostat do výjimečně atraktivních interiérů a exteriérů, kde jsou pro ně připraveny desítky fotoscén v tématu ročníku 2015 - Člověk a závislost, s profesionálním zázemím a pestrou paletou fotografických žánrů, od street art po akt. Šanci zúčastnit se a tvořit mají jak profesionálové či amatéři, tak i lidé, kteří fotoaparát či telefon využívají jen pro záznamy z oslav či dovolené a přestává jim to stačit.
Koncept festivalu, který skutečně nemá ve světě obdoby, vychází vstříc jak trendu zážitkové hobby turistiky, tak náročnosti profesionálních fotografů, což potvrzují i slova ředitelky festivalu, Martiny Ptáčkové: „Většina festivalů je fotogenických. Fotí se kapely, herci, světelné instalace, ale vždy jde o jakousi momentku, památku na akci. Náš festival je unikátní v tom, že je cílený na lidi, kteří rádi fotí, tudíž program vychází vstříc požadavkům fotografa, a to je mít dobré světlo, profi zázemí, klid a čas na focení a kvalitní obsah fotografie. Ať už je dotyčný profík nebo hobby fotograf, nabízíme zážitkovou formou příběh, který může v profesionálních podmínkách zachytit, a tak se naučit novým věcem, odkoukat triky od zkušenějších nebo prostě jen rozšířit svoje portfolio o krásné snímky či žánry, které je obtížné běžně potkat."
Festival se snaží představit návštěvníkům ty nejatraktivnější a nejfotogeničtější lokace Českého Krumlova. Může se jednat o architektonické skvosty, ale i o opuštěná zakoutí, která spouštějí fotografickou imaginaci. Kromě osvědčených fotolokací z loňského ročníku přibudou místa jako Grafitový důl, Synagoga nebo skála u řeky Polečnice.
Kromě rozšiřování obzorů na poli českokrumlovské architektury se pořadatelé snaží lidem přiblížit i nové osobnosti. Exkluzivním hostem je Robert Vano. Dalšími umělci, kteří nějakým způsobem zasáhnou do festivalového dění je například Tereza z Davle, Garick Avanesian, Dorota Kycia (PL), Aleksandr Kharvat (UK), Ondřej Neff, Katarína Smiková, Asen Šopov, Milan Býček, Jaroslav Svoboda či výtvarník Vladimír Merta.
Projekty, které jsou součástí festivalového programu jsou nyní v plném proudu. V lednu končí uzávěrka soutěže středních uměleckých škol pro fotogenické nápady ART ROOM. Další soutěž PHOTO Award je pod patronací světových organizací FIAP, IAAP, PSA a ČFFU. Organizátoři festivalu úzce spolupracují s fotokluby, a proto i v tomto ročníku bude zopakováno mezinárodní Setkání fotoklubů. V současné době je přihlášeno několik českých a slovenských fotoklubů a pořadatelé rádi uvítají další zájemce z České republiky i zahraničí. Symbolicky k 25. výročí Sametové revoluce odstartoval projekt Nová vlna, který má cíl, ve spolupráci s nezávislým médiem SAM, představit slovenské mladé talenty. Uměleckou kvalitu a evropský přínos festivalu i dílčích projektů ocenila v listopadu 2014 organizace International Visegrad Fund udělením mezinárodního grantu.
Open Air Foto Festival je specifický festival zaměřený na fotografii, který v sobě snoubí zážitkový formát s interaktivním vzděláváním. Po celý pátek probíhají setkání fotoklubů, přednášky, workshopy, expozice technologických novinek, diskuse s odborníky či fotoporadny. O víkendu pak fotografování na desítkách lokacích a fotoscén v historických kulisách města. Během tří dnů se v Českém Krumlově potkají profesionálové, fanoušci a lidé pohybující se za i před fotoaparátem. Na jednom místě tak dochází k setkávání lidí, předávání zkušeností a rozvíjení znalostí. Český Krumlov, znovu ožije fotografií 5. - 7.června 2015.