Jediné muzeum na světě, které bude výhradně zaměřené na vltavíny, vzniká v Českém Krumlově. Občanské sdružení Muzeum vltavínů ho otevře ve čtvrtek 20. června v 9 hodin v domě v Panské ulici č. 19. Expozice umístěná ve dvou podlažích bude interaktivní, s cílem zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky. Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření.
„Chceme ukázat všechny vlastnosti, pro které jsou vltavíny tak krásné. Lidé se seznámí se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Zjistí například, že není zelená jako zelená," vysvětluje Vít Kršul z občanského sdružení, které vzniklo před sedmi lety právě s cílem vybudovat toto muzeum. Představí nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. Tyto kameny, jimž jsou přisuzovány i léčitelské účinky, mají tajemný původ. Návštěvníci proto poznají celý příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země.
V plánu jsou i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy na míru pro zájemce o geologii i pro školy. „Rádi bychom tento světově výjimečný fenomén prezentovali zajímavou formou, a zároveň na vysoké odborné úrovni," dodal Kršul. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek a vybrané tak, aby ukázaly pestrost neživé přírody, která je na jihu Čech v tomto ohledu velmi štědrá. „Během prohlídky lidé zjistí, čím vším jsou vltavíny zajímavé a proč je tento typicky český přírodní klenot světovou raritou," slibuje manažer muzea. V úvodu lidé uvidí desetiminutový film v češtině, angličtině, nebo němčině, a v několika dalších jazycích s titulky. Kinosál má 22 míst. Design muzea navrhl architekt Petr Tošovský, generálním dodavatelem je firma Povltavská stavební společnost a. s. z Českého Krumlova.
Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Zde se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady. „Český Krumlov je poblíž těchto nalezišť a jeho další výhodou je turistický ruch po celý rok. Chceme mít muzeum otevřené i v zimě," dodal Kršul.
Je to další novinka v letošní výstavní nabídce Českého Krumlova, kde nedávno přibyly dvě expozice Zemské výstavy v Regionálním muzeu a v nově opravené synagoze. Muzeum vltavínů vzniklo pod záštitou města Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond je oficiálním partnerem projektu. Přípravné práce podpořil i Jihočeský kraj. Některé vzorky si mohou zájemci prohlédnout i v elektronické databázi muzea na webové adrese www.vltaviny.cz.
Otevřeno: od 20. 6. 2013, denně 10 - 18 hod., vstupné: 99,- Kč
Tento projekt Muzeum vltavínů je spolufinancován Evropskou unií.
reg. č. CZ.1.14/3.1.00/16.02542