Aktuality > 2013

Slavnostní zahájení MHF Český Krumlov 2013

Operní galakoncert Elīny Garanči

Elina Garanča, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2013 V pátek 19. července večer proběhl zahajovací operní galakoncert s hlavní hvězdou a zároveň tváří festivalu, lotyšskou mezzosopranistkou Elīnou Garančou, která zazpívala před vyprodaným hledištěm Pivovarské zahrady za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Dirigentem byl její manžel Karel Mark Chichon, rodák z Gibraltaru. Ke koncepci večera řekl Karel Mark Chichon toto: „S dramaturgií koncertu je to jako se vším v životě. Musíte toho mnoho prožít, získat zkušenosti, nadělat spoustu chyb a dostat spoustu facek, abyste se dostali k tomu, co vám pak připadá relativně snadné. Znamená to vybudovat takovou dramaturgii, která rafinovaně stoupá od začátku až do velmi efektního konce. Snažím se myslet nejen na árie, ale také na instrumentální skladby, kterými jsou árie proloženy."

V první polovině koncertu si Elīna Garanča do repertoáru vybrala árie z oper P. I. Čajkovského, J. Masseneta, C. Saint-Saënse a Ch. Gounoda a diváky okouzlila suverénním pěveckým projevem, který je koneckonců prověřen předními světovými operními scénami. Druhá polovina pak patřila Bizetově Carmen. Možná právě role Carmen udělala z Elīny Garanči hvězdu světového věhlasu. Nastudování v Metropolitní opeře v New Yorku si získalo světové uznání, kritika označila Garanču za jednu z nejlepších současných představitelek Carmen a Elīně se dokonce od té doby přezdívá „Carmen z MET". Elegantní Elīna Garanča měla na sobě v první polovině koncertu temně modrou róbu, kdežto v druhé polovině oblékla pro Carmen typické rudé šaty, které dokonale ladily s temperamentním pěveckým projevem.

Elīna Garanča a Karel Mark Chichon působili jako sehraná dvojice, jak při tiskové konferenci před koncertem, tak i na jevišti. „Když sdílíte život s pěvkyní, tak dříve nebo později začnete sdílet i pohledy na hudbu. Je velmi těžké oddělit můj pohled od jejího," říká Chichon. I když takto blízký umělecký pár se může vzájemně hodnotit jen stěží, jsou slova Karla Marka Chichona o jeho ženě velmi výmluvná: „Jestli mohu za něco dát za to ruku do ohně, pak je to fakt, že moje žena je nesmírně disciplinovaná a nesmírně zodpovědná v přístupu ke každé roli. Myslím, že když někdo chce v umění dojít skutečně daleko, je to zcela nezbytný předpoklad. Všichni víme o mnoha pěveckých talentech, které zapadly, a bylo to prostě proto, že jim chyběla disciplína a zodpovědnost. A jestli jsem se něco od Elīny naučil, pak to, že příležitosti a role nepadají z nebe. Musíte si je odpracovat, někdy i vyvzdorovat, musíte si je zkrátka zasloužit." Bylo zřejmé, že Elīna Garanča i Karel Mark Chichon mají tento repertoár doslova pod kůží. Chichon dokonce dirigoval celý koncert zpaměti. Českokrumlovské publikum také odměnilo výkon hudebníků ovacemi vstoje.

Koncerty pod širým nebem mají svá specifika, občas zazpívají ptáci nebo zvon v českokrumlovských věžích decentně odbije uplynulý čas. Ale právě tyto zvuky k letním festivalům neodmyslitelně patří a dotvářejí atmosféru koncertů v teplých letních večerech, jako byl právě ten páteční. Právě toto na koncertech pod širým nebem oceňuje i Elīna Garanča: „Vážím si festivalových koncertů, jako je ten v Českém Krumlově, pro jejich uvolněnou atmosféru a věřím, že podobná událost přitáhne k takzvané vážné hudbě mnoho lidí, kteří by jinak z nejrůznějších příčin do operního domu nevkročili. Nejsou si třeba jisti, jak se obléknout, nerozumí libretu či je na ně hudba příliš složitá. Když někoho vezmete rovnou na Prsten Nibelungův, tak jej pro operu asi nezískáte. Z tohoto důvodu mám hudební festivaly velmi ráda a snažím se tomu přizpůsobit i svůj repertoár. Je trošku odlehčenější a nebráním se, především v závěru koncertu, přidat něco, co diváci mohou znát třeba i z televizních reklam. Chci smeknout před festivaly, které drží laťku stále vysoko - dávají tak inspiraci nám umělcům i neopakovatelný zážitek divákům."

A co řekla světoznámá pěvkyně bezprostředně po svém vystoupení? „Přiznávám, že pociťuji únavu. Ale když máte tak skvělé publikum jako tady v Českém Krumlově, dodává vám to nejen energii, ale i adrenalin." K tomu se přidal i Karel Mark Chichon: „Pro mě to byl krásný zážitek a i já jsem cítil energii, kterou mi publikum dodávalo." „Chtěla bych poděkovat všem organizátorům i sponzorům za to, že letošní festival umožnili uskutečnit. A nejen letos, ale i v předchozích jednadvaceti ročnících. Velmi si toho vážím a věřím, že tento festival čeká dalších dvaadvacet šťastných let," dodala Elīna Garanča na závěr a pak už opustila Český Krumlov vstříc zasloužené dovolené. 

Tolga Kashif a The Queen Symphony

The Queen Symphony, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2013 V sobotu 20. července byl v České republice díky MHF Český Krumlov poprvé uveden unikátní projekt, melodie legendární skupiny Queen ve vokálně-symfonické podobě - The Queen Symphony skladatele a dirigenta Tolgy Kashifa, rodáka z Londýna, jehož jméno je dáno turecko-kyperským původem jeho rodiny. Tolga Kashif skladbu v Českém Krumlově sám dirigoval, The Queen Symphony zazněla v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Kühnova smíšeného sboru a Kühnova dětského sboru. Dílo tak vyniklo v celé své mohutnosti, zcela zaplněná Pivovarská zahrada s pódiem, na jehož pozadí jsou výrazné dominanty Českého Krumlova, byla důstojným místem pro takto monumentální projekt.

Tolga Kashif, který původně studoval klasickou hudbu, v Českém Krumlově o své skladbě řekl: Posluchači klasické hudby se na pódiích setkávají stále dokola s Brahmsem či Beethovenem a symfonické zpracování melodií skupiny Queen mělo záměr přiblížit těmto posluchačům i jiný žánr. Rozhodně tedy podle něj nejde o experiment, který by ocenil pouze úzký okruh odborníků. Pro mne to byla určitá výzva, jak uchopit rockovou hudbu a přenést ji do klasického schématu. Hudbu skupiny Queen mám rád, je hodně melodická, což ji vlastně spojuje s tradiční klasickou hudbou." Tolga Kashif tvrdí, že existuje jen hudba dobrá nebo špatná, nejde tedy podle něj v první řadě o žánr. „Mám rád zvuk orchestru jako takový, a proto čerpám inspiraci z různých žánrů pro orchestrální ztvárnění. Mnoho hudebníků se inspiruje různými styly a zvlášť pro skladatele je důležité, aby poslouchal všechny možné žánry. Rád poslouchám například Bacha, romantické skladatele, ale třeba i metal."

Je nutné připomenout, že skladba byla na programu již loni, její provedení však zhatila prudká bouře, která se nad Českým Krumlovem při zkoušce přehnala. Letos koncert proběhl v příjemném bezmračném večeru. Tolga Kashif to ocenil těmito slovy: „Již předpověď počasí byla skvělá, což mě potěšilo. Počasí letos takříkajíc „hrálo pro nás". Bylo příjemně chladno, ideální podmínky. Orchestr i oba sbory byly skvělé, mají můj obdiv. Moc také děkuji festivalu, že mi umožnil se sem vrátit a provést svou skladbu právě zde v Českém Krumlově."

Patronem koncertu byl časopis Respekt.

Fotogalerie

Zahájení MHF v magazínu CKTV

Pozvánka

Tento prodloužený víkend čekají diváky MHF Český Krumlov 2013 dva komorní koncerty v Maškarním sále: ve čtvrtek 25. 7. zahraje Pražské kytarové kvarteto a v pátek 26. 7. vystoupí violistka Jitka Hosprová s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Přímý přenos z koncertu vysílá Český rozhlas Vltava od 19:30. Sobota 27. 7. pak bude patřit ruské hudbě i ruským kulinářským specialitám - na programu je Ruský večer v Pivovarské zahradě. Hlavní hvězdou večera bude skupina Turetsky Choir, v jehož produkcích se snoubí zpěv, herectví a dokonalá choreografie. Je považována za jednu z nejúspěšnějších ruských skupin a koncerty bývají pravidelně označovány jako kulturní událost roku. Všech deset sólistů má klasické hudební vzdělání a hlasový rozsah celé skupiny činí čtyři a půl oktávy. Proto se neobávají provedení žádné skladby ani hudebního experimentu, zpívají vždy naživo a v úzkém kontaktu s publikem. Po koncertě skupiny Turetsky Choir následuje společenská část večera, v níž vystoupí česko-ruský folklórní soubor Kozáci Vltavy. Patronem koncertu je skupina M.B.A. Empire, za laskavou podpou děkujeme Rusko-české smíšené obchodní komoře.

Program