Aktuality > 2009

 

Pozvánky na 4. festivalový týden 3. 8. - 9. 8. 2009

3. srpna 2009

V příštím týdnu pokračuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dalšími koncerty a představeními.

Kvarteto Martinů zahraje v Maškarním sále

Kvarteto Martinů se festivalovému publiku se představí v Maškarním sále ve čtvrtek 6. srpna. Kvarteto vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři a už během studií jeho členů na AMU zahájilo úspěšnou koncertní činnost pod názvem Havlákovo kvarteto a současně sbírali zkušenosti na interpretačních kursech u renomovaných kvartetních souborů v zahraničí. Kvarteto se zúčastnilo osmi mezinárodních soutěží, odkud si přivezlo 8 cen a 7 laureátských titulů. V roce 1985 přijalo kvarteto do svého názvu jméno českého skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Během svého působení získalo kvarteto řadu dalších významných ocenění. Jeho repertoár je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby.

Večer v zahradě Kooperativy láká na zvučná jména českých umělců

Koncert v zahradě Kooperativy, který se uskuteční v pátek 7. srpna večer, slibuje další příjemné festivalové hudební zážitky. Pro posluchače je připraveno neobvyklé spojení strunných nástrojů (harfa, kytara a violoncello) v podání předních českých hudebníků. Při svících přednesou díla Smetany, Dusíka, Glazunova, Turina a dalších L. Brabec, K. Englichová a A. Vlčková.

Kytaristu Lubomíra Brabce není třeba příliš představovat, je známý doma i v zahraničí svou interpretací nejen tzv. vážné hudby, ale i experimenty s jinými žánry. Jeho  výkony přitahují široké koncertní publikum. Na prestižních podiích vystupuje s nejrenomovanějšími sólisty, komorními soubory  i orchestry. Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu  a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Jako první hudebník na světě uskutečnil  v roce 1997 koncert v šestém světadílu, v Antarktidě.

Harfistka Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Studovala u nás a v USA a během své dosavadní kariéry dosáhla mnoha úspěchů doma i ve světě. Spolupracovala s významnými umělci u nás i v zahraničí. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Z. Mácalem, J. Bělohlávkem, J. Hrůšou ad. Několik let hrála s Filadelfským orchestrem, kde měla možnost se seznámit s vynikajícími zahraničními dirigenty. Vystupuje i s dalšími symfonickými, či komorními orchestry po celém světě. Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby. Je držitelkou prvních cen prestižních zahraničních soutěží.

Violoncellistka Alžběta Vlčková absolvovala pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU.  V roce 1992 se stala finalistkou Mezinárodní violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením A. May, Z. Nelsové, St. Apolína, T. Kühne a absolvovala půlroční stáž na Konzervatoři v Paříži ve třídě prof. Rolanda Pidoux. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hudbě, je členkou klavírního tria ArteMiss. Pedagogicky působí na pobočce New Yorkské University v Praze.

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

Karel Gott a Eva Urbanová vystoupí společně v Pivovarské zahradě

Koncert českých hvězd popového a operního nebe, Karla Gotta a Evy Urbanové proběhne v sobotu 8. srpna v Pivovarské zahradě. Pro návštěvníky a jistě i pro interprety to bude hezký a neobvyklý večer. Jako host vystoupí sopranistka Tereza Mátlová a o doprovod se postará Boom! Band.

Paní Urbanová, co očekáváte od společného koncertu s Karlem Gottem?

„Příjemný večer, hezké písničky a krásné duety s Karlem Gottem. Očekávám zejména hezké počasí, protože mé zkušenosti s Českým Krumlovem a Rusalkou na otáčivém hledišti jsou vždy spojené s deštěm a bouřkou. Tak doufám, že se špatné počasí vyhne koncertu s Karlem Gottem."

Jak často „utíkáte" od opery k jiným žánrům? Není to pro váš hlas nebezpečné?

Je to nebezpečné i náročné, ale je to výzva a ty já přijímám ráda, ale to platí i pro operní role, proto teď studuji Straussovu Salome. Je to otázka techniky zpívání a tu jsem se naučila. Neutíkám často, ale mohu říci, že velmi ráda. V letošním roce to bude 2x s Karlem Gottem a jeho orchestrem Boom Band! a hned 9. 8., tj. druhý den po koncertě v Českém Krumlově, budu mít samostatný koncert s Boom Bandem v Jaroměřicích nad Rokytnou, nazvala jsem ho Eva Urbanová - Vážně, nevážně."

Karel Gott letos oslavil významné kulaté narozeniny, co byste mu popřála?

„Co přát Karlu Gottovi? Hlavně hodně zdraví a štěstí."

Dovedete si sebe představit na jevišti v jeho letech?

„Dovedu a mám pro sebe i vyhlédnutou roli - stařenku v Janáčkově Její pastorkyni. Jenom doufám, že to jeviště v tomto věku přejdu sama. Karel Gott jeviště několikrát přeběhne, ale já asi tak svěží nebudu. Uvidíme, přeji si, aby na tomto vystoupení mi přišel Karel Gott popřát s elegancí, jak to umí jen on."

Pozvěte prosím diváky na koncert.

„Koncerty Karla Gotta jsou pro diváky vždy velkým zážitkem. A pokud jsou tací, kteří mají rádi i Evu Urbanovou, jsou srdečně zváni na koncert, kde ji mohou slyšet v jiném repertoáru, než jsou u ní zvyklí."

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

Další informace na www.festivalkrumlov.cz 

Fotografie z proběhlých koncertů: