Aktuality > 2016

Závěrečný týden MHF Český Krumlov: Klasika i jazz v podání Artura Sandovala a Orffova kantáta Carmina Burana

Festivalové finále se blíží a do Českého Krumlova těsně před závěrem 25. jubilejního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov zamíří fenomenální trumpetista Arturo Sandoval, držitel deseti cen Grammy, ceny Emmy a mnoha dalších ocenění.

Mezinárodní hudební festival - Arturo Sandoval Arturo Sandoval je žákem legendárního Dizzy Gillespieho, vypracoval se v jednoho ze světově nejuznávanějších hráčů na jazzovou trubku a křídlovku, vedle toho se však řadí mezi uznávané interprety klasické hudby, je i klavíristou a skladatelem a vede mistrovské kurzy, působil také jako profesor na Floridské univerzitě. Letos v květnu převzal čestný doktorát na University of Notre Dame v Indianě, v roce 2013 obdržel z rukou prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody. V roce 2000 o něm byl natočen životopisný film Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala s Andym Garcíou v hlavní roli, k němuž Sandoval zkomponoval hudbu. Skladatel John Williams o něm řekl: „Arturo Sandoval je jedním z největších talentů současné hudební scény. Navíc z něj ale tryská skutečná radost z hudby, kterou dělá... Ať nám ještě dlouho vládne!"

Arturo Sandoval v Českém Krumlově vystoupí hned dvakrát. První z koncertů, který se koná ve čtvrtek 4. srpna v Zámecké jízdárně, doprovodí Jihočeská filharmonie a Sandoval zde provede mj. evropskou premiéru svého Koncertu pro trubku a orchestr č. 2. Následující den, v pátek 5. srpna, pak Sandoval v Pivovarské zahradě za doprovodu CBC Big Bandu nabídne jazzové skladby. Koncertem vzdá hold i svému vzoru, Dizzy Gillespiemu. „Velice se na oba koncerty v Českém Krumlově těším! Je to nádherné město se skvělým publikem. Vystoupení před pěti lety pro mě bylo nezapomenutelným zážitkem a jsem rád, že se do Českého Krumlova vracím!" řekl Arturo Sandoval.

Mezinárodní hudební festival Závěrečný koncert 25. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu pak bude skutečně velkolepý. V sobotu 6. srpna v Pivovarské zahradě zazní dílo Carla Orffa Carmina Burana, světoznámá kantáta inspirovaná motivy ze stejnojmenné středověké sbírky náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní a básní. Od svého prvního provedení v roce 1937 sklízí Carmina Burana úspěchy po celém světě a postupně se stala díky své originalitě a osobitosti jednou z nejhranějších skladeb 20. století. Monumentální dílo provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Vronského, pěveckými sólisty budou sopranistka Natalia Roman, která pochází z Moldávie, dále jihoafrický kontratenorista Roger O. Isaacs a norský barytonista Audun Iversen. Zazpívá též Kühnův smíšený sbor a Kühnův dětský sbor.

V pátek 12. srpna pak festival nabídne epilog, mimořádnou akci konanou v rámci projektu Jižní Čechy olympijské: Brazilský večer. Připraven je karnevalový průvod městem a po něm program v Pivovarské zahradě, kde vystoupí latino kapela Carisma, taneční skupina Tradición a také skupina Tam Tam Batucada, která se představí v bubenické show.

Předprodej vstupenek: Infocentrum Český Krumlov.

Více na www.ckrumlov.cz/mhf

Fotogalerie