Aktuality > 2014

Závěrečný prodloužený víkend MHF Český Krumlov slibuje mimořádné zážitky

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2014 se blíží do finále. Připraveny jsou ještě čtyři koncerty, které nabídnou klasickou hudbu, operní árie i crossover ve čtyřech různých koncertních prostorách - dva interiérové koncerty se konají v Maškarním sále a v Zámecké jízdárně českokrumlovského zámku, další dva potom pod širým nebem v Pivovarské zahradě a v Zahradě Kooperativy.

Prvním z nich bude středeční komorní koncert v podání Tria Martinů, které je v současné době jedním z nejvyhledávanějších evropských komorních souborů. Příští sezónu trio oslaví pětadvacet let. Všichni tři členové - Petr Jiříkovský (klavír), Pavel Šafařík (housle) a Jaroslav Matějka (violoncello) - jsou vynikajícími sólisty a jsou pravidelně zváni ke spolupráci s jinými význačnými umělci ze světa klasické hudby. V Maškarním sále zazní v jejich podání díla Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Rovněž tímto koncertem festival vzdá poctu českým skladatelům v rámci Roku české hudby.

Do atmosféry letních koncertů patří rovněž večery, při nichž hudba přesahuje úzce vymezené hranice. Letošní festival nabídl několik koncertů jiných žánrů než klasické hudby, posledním z nich bude čtvrteční večer s číší vína v Zahradě Kooperativy. Zazní autorské skladby souboru Pacora trio, jehož hudba je postavená na prolínání jazzu a folklóru a je podbarvená prvky vážné hudby. Společně se slovenskou sopranistkou Lindou Ballovou, která loni zpívala po boku světoznámého tenoristy José Cury na jeho vůbec prvním bratislavském koncertě, pak protagonisté nabídnou cyklus židovských písní v úpravě pro soprán a etno-jazzové trio.

Pátečnímu večeru bude opět vévodit klasická hudba. V Zámecké jízdárně vystoupí Pavel Haas Quartet, který se etabloval jako jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti. V roce 2007 Kolínská filharmonie kvarteto nominovala za jednu z „Vycházejících hvězd" (Rising Stars) ECHO. Následovala řada koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě. „Hrají naprosto precizně a zároveň plnokrevně... U mladých Čechů dokonale splynula virtuozita s hloubkou... Pavel Haas Quartet představuje to nejlepší z české tradice - vroucnost, libozvučnost, osobitost, citovost...," říkají hudební kritici o tomto souboru, nesoucím jméno českého skladatele, který zahynul v Osvětimi. V podání Pavel Haas Quartet zazní skladby Ervína Schulhoffa, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Anna  Aglatova       
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Yulia Mazurova       
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Oleg Kulko       
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Mikhail Kazakov

 

Závěrečný operní galakoncert 23. ročníku MHF Český Krumlov bude skutečně velkolepý - tento večer patří pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě, tzv. Bolšovo těatra. Do Českého Krumlova zavítají přední sólisté této moskevské scény všech hlavních hlasových oborů. Představí se sopranistky Makvala Kasrashvili a Anna Aglatova, mezzosopranistka Yulia Mazurova, tenorista Oleg Kulko a basista Mikhail Kazakov. Program koncertu pěvci nastudují za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského. Výběr sólistů Velkého divadla, pěvců mladé a střední generace a držitelů mnoha prestižních ocenění, je skutečně reprezentativní, každý z nich disponuje vynikající hlasovou technikou podepřenou neobyčejně působivou hlasovou kultivovaností. Preciznost hudebního nastudování se tak pod letním nebem v Českém Krumlově bude snoubit s nadhledem, zkušeností i energií.

Dramaturgicky pestrý program čerpá z operního odkazu nejen nejslavnějších ruských klasiků, ale také italských a francouzských operních velikánů. Nebude chybět hudba Michaila Ivanoviče Glinky z opery Ruslan a Ludmila, Alexandra Porfirjeviče Borodina z opery Kníže Igor a Petra Iljiče Čajkovského z oper Piková dáma a Evžen Oněgin. Vedle toho se však posluchači mohou těšit také na italské belcantové operní árie z pera Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Gioacchina Rossiniho, Pietra Mascagniho nebo Ruggiera Leoncavalla. Francouzský nádech opernímu večeru dodá slavná Habanera z Bizetovy Carmen, ale i další ukázky z oper Charlese Gounoda a Léa Délibese. Závěrečný koncert MHF Český Krumlov 2014 se koná v sobotu 16. srpna od 20:30 v Pivovarské zahradě.